Angora – króliczy koszmar fryzjerów

Królik angora

Angora to jedna z najpopularniejszych ras królików domowych. To, zdecydowanie, wyróżniające się na tle innych zajęczaków stworzenie. Charakteryzuje się bowiem wyjątkowo długą sierścią, która uznawana jest za jego największą wizualną zaletę. Czy zatem królik rasy Angora jest zwierzakiem dla Ciebie? Zapraszamy do lektury!

Angora – hodowana dla wełny

Zanim Angora stała się królikiem domowym, jako rasa musiała przejść naprawdę dużo. Pierwotnie byłą bowiem hodowana dla… Wełny. W dzisiejszych czasach jednak to głównie rasa hobbystyczna, która zyskuje coraz większą popularność. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to wyjątkowo trudne w utrzymaniu zwierzę, w dużej mierze właśnie ze względu na długą sierść.

Zabójcza piękność

Bo choć sierść Angory z całą pewnością robi wrażenie, trzeba przyznać, że jest ona tak samo piękna, jak i niebezpieczna. Angora nie jest bowiem w stanie sama odpowiednio zadbać o swoje futro, a przez to wymaga regularnego wyczesywania. To z kolei oznacza pielęgnację przynajmniej raz dziennie. Dodatkowo sierść królika rasy Angora musi być także przycinana. W tym przypadku jednak nie ma żadnego problemu – wystarczy strzyżenie raz na trzy miesiące.

Zapomniałem o czesaniu…

Jak wspominaliśmy wyżej, sierść Angory może być dla niej śmiertelnym niebezpieczeństwem. Należy bowiem przypomnieć, że każdy królik, niezależnie od rasy, czyści swoje futerko poprzez lizanie go. To z kolei sprawia, że sierść dostaje się do przełyku. Gdzie tu niebezpieczeństwo? Otóż króliki nie posiadają odruchu wymiotnego. Połknięcie zbyt dużej ilości sierści może zatem poskutkować zatkaniem, a w konsekwencji – śmiercią.

Jesteś tym co jesz!

Warto wspomnieć, że na zdrowy wygląd królika, a więc na jego bujną i błyszczącą sierść, w dużym stopniu wpływa dieta. O prawidłowym żywieniu zajęczaków pisaliśmy już wcześniej – serdecznie zapraszamy do osobnego artykułu. Pamiętaj jednak, że Angora jest rasą wyjątkowo chorowitą, mającą ogromne problemy z układem pokarmowym. Wiedz zatem, że odpowiednio zbilansowane jedzenie i codzienna obserwacja jest kluczem do szczęścia pupila.

Angora – dla kogo?

W związku z powyższym Angora jest rasą dla osób niezwykle cierpliwych. Wymaga ona bowiem ogromu poświęcenia ze strony właścicieli. Nie ulega wątpliwości, że codzienna pielęgnacja, zbilansowana dieta i odpowiednia dawka ruchu to podstawowe aspekty, które mogą przerosnąć niejednego potencjalnego właściciela. Jeśli zatem nie jesteś pewien, że dasz radę, najlepiej wybierz inną rasę pupila. Angora jest bowiem jedną z najtrudniejszych do utrzymania ras królików.

Czy warto?

Jeśli jednak uważasz, że podołasz – nie wahaj się. Pomimo wielu trudów, jakie niesie za sobą wychowanie Angory, jej charakter z całą pewnością wynagrodzi Ci wszelkie nieprzyjemności. Króliki rasy Angora to niezwykle towarzyskie i kontaktowe stworzenia, które uwielbiają przebywać w obecności człowieka. To także, bez wątpienia, wyjątkowo piękna i majestatyczna rasa, która (odpowiednio hodowana) może napawać Cię prawdziwą dumą!

Zostaw komentarz

Zaznacz wszystkie
Oświadczam *, że zapoznałem /łam się z Regulaminem i Polityką Prywatności i akceptuję ich treść.
Oświadczam *, że mam ukończone 16 lat i wyrażam w sposób świadomy i dobrowolny zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w procesie rejestracji rozwiń w postaci: indywidualnego ID nadawanego podczas rejestracji, IP i daty rejestracji, IP i daty potwierdzenia rejestracji, adresu e-mail, imienia, województwa w celu:

* umożliwienia mi korzystania z Serwisu, realizacji usług świadczonych przez Serwis, wypełnienia zobowiązań wynikających z umów zawartych pomiędzy mną a Serwisem oraz świadczenia na moją rzecz przez Administratora usług drogą elektroniczną;

* prowadzenia marketingu produktów i usług własnych Administratora, jak również powiązanych z nim podmiotów ( „Partnerów”), w tym marketingu przy wykorzystaniu platform RTB oraz informatycznych urządzeń końcowych;

* zautomatyzowanego przetwarzania - profilowania moich danych osobowych, prowadzących do analizy i prognozy osobistych preferencji, zachowań i postaw pod kątem działań marketingowych. Oświadczam, iż jest mi wiadome i akceptuję fakt, że proces profilowania skutkuje przygotowaniem spersonalizowanych ofert handlowych, rabatów i promocji, a nadto w każdym momencie przysługuje mi prawo do wniesienia od niego sprzeciwu;

* na otrzymywanie informacji handlowych przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych (zgodnie z ustawą z dnia 26 sierpnia 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. z 2002 r Nr 144 poz 1204 ze zmianami), w szczególności na przesyłanie na mój adres e-mail podany w procesie rejestracji spersonalizowanych informacji handlowych o produktach i usługach własnych Administratora, jak również współpracujących z nim podmiotów ( „Partnerów

* na przekazanie moich danych osobowych uzyskanych w procesie rejestracji i tworzenia konta Użytkownika wskazanym w Regulaminie Partnerom Administratora w celach tożsamych ze wskazanymi w powyższych oświadczeniach.
zwiń
Zapisz się i pomóż zwierzakom

Dzięki każdemu wypełnionemu formularzowi będziemy mieli możliwość przekazania niezbędnych artykułów dla potrzebujących zwierzaków. Pomoc jest możliwa dzięki reklamodawcom, z którymi prowadzimy współpracę.


Wypełnienie formularza zupełnie nic nie kosztuje, dlatego tym bardziej zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzakom!

Mops
Ciastko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.