Szkodliwa żywność – koty, cz. II

Zapewne każdy właściciel zwierzaka domowego zdaje sobie sprawę, że nie wszystkie produkty spożywcze przeznaczone dla ludzi będą odpowiednim pokarmem dla zwierząt. I choć ciężko to przyznać, szkodliwa żywność to jedna z większych udręk dla opiekunów czworonogów. Bo przecież zwierzaki tak bardzo chciałyby skosztować wszystkiego, czym akurat się zajadamy… Tak ciężko im odmówić… Warto jednak pamiętać, że uleganie błagalnemu wzrokowi często może przynieść zupełnie odwrotne skutki, niż te, których się spodziewamy. Nie trzeba bowiem wiele, aby naszemu pupilowi stała się ogromna krzywda.

Szkodliwa żywność – rośliny strączkowe

Choć wszelkiego rodzaju rośliny strączkowe są bardzo zdrowe dla ludzi, u kotów sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie. Żywność ta jest bowiem wyjątkowo ciężkostrawna, co dla czworonogów może okazać się niezwykle niebezpieczne. Strączki mogą być trudne lub niemożliwe do strawienia, a w konsekwencji prowadzić do wzdęć i biegunek. Przezorny zawsze ubezpieczony, zatem listę roślin strączkowych znajdziesz tutaj. Jak widzisz szkodliwa żywność może być dla Twojego zwierzaka dosłownie na wyciągnięcie łapki.

Szkodliwa żywność – cebula

Podobnie jak w przypadku psów, dla kotów cebula i rośliny czosnkowe to naprawdę szkodliwa żywność. Zacznijmy jednak od początku, a więc od cebuli. Jest ona trująca w każdej postaci – surowa, gotowana, smażona, duszona, suszona, i sproszkowana. A wszystko przez związki siarki, które działają negatywnie na czerwone krwinki. Spożycie przez kota cebuli może skutkować biegunką, wymiotami, a nawet anemią! Warzywo to może być również przyczyną pogorszenia się zdrowia i samopoczucia Twojego kota. Uwaga – poprzez „cebulę” mamy na myśli wszystkie jej odmiany, tak więc zarówno szczypiorek, jak i por, to również szkodliwa żywność dla kota.

Czosnek i rośliny czosnkowe

A co z czosnkiem? Choć wydawać by się mogło, że jest on receptą na wspaniałą odporność, nic bardziej mylnego! Czosnek (w każdej postaci!) jest dla kota trucizną i to 5x bardziej toksyczną niż dla psa! Jeśli zatem chcesz oszczędzić swojemu zwierzakowi rewolucji żołądkowych, apatii, gorączki, ślinotoku, przyspieszonego tętna i wielu innych objawów, po prostu chowaj czosnek w niedostępne dla zwierzaka miejsce. Absolutnie nie częstuj go także swoim obiadem, który ową roślinę zawiera! Uwaga – trucizną dla kota są wszystkie części czosnku: łodyga, liście, kwiaty, cebula podziemna, cebulka tworząca się w kwiatostanie.

Pomidor i bakłażan

Zaskoczony? Nie przecieraj oczu – pomidory i bakłażany to naprawdę wyjątkowo niebezpieczna i szkodliwa żywność dla Twojego kota. Warzywa te zawierają bowiem atropinę, która może być dla Twojego czworonoga przyczyną zaburzeń rytmu serca. A teraz przypomnij sobie ile razy zostawiałeś pomidora na blacie w kuchni. W przyszłości pamiętaj, by chować te warzywa z dala od ciekawskich pazurów Twojego czworonoga. To, z całą pewnością, oszczędzi Ci stresu.

Podsumowując…

Jak widzisz dla kota „szkodliwa żywność” ma zupełnie inny wydźwięk, niż dla człowieka. W końcu dla nas czosnek, cebula, pomidor, bakłażan i rośliny strączkowe to samo zdrowie! To właśnie dlatego tak ważne jest, aby karmić zwierzęta żywnością przeznaczoną właśnie dla nich. Częstowanie czworonogów pysznościami z naszego stołu może okazać się bowiem naprawdę niebezpieczne. A lepiej nie ryzykować, prawda?

Nie zapomnij zajrzeć również do pierwszej części naszego artykułu! Tam znajdziesz kilka innych produktów, które powinieneś trzymać z dala od swojego czworonoga.

Zostaw komentarz

Zaznacz wszystkie
Oświadczam *, że zapoznałem /łam się z Regulaminem i Polityką Prywatności i akceptuję ich treść.
Oświadczam *, że mam ukończone 16 lat i wyrażam w sposób świadomy i dobrowolny zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w procesie rejestracji rozwiń w postaci: indywidualnego ID nadawanego podczas rejestracji, IP i daty rejestracji, IP i daty potwierdzenia rejestracji, adresu e-mail, imienia, województwa w celu:

* umożliwienia mi korzystania z Serwisu, realizacji usług świadczonych przez Serwis, wypełnienia zobowiązań wynikających z umów zawartych pomiędzy mną a Serwisem oraz świadczenia na moją rzecz przez Administratora usług drogą elektroniczną;

* prowadzenia marketingu produktów i usług własnych Administratora, jak również powiązanych z nim podmiotów ( „Partnerów”), w tym marketingu przy wykorzystaniu platform RTB oraz informatycznych urządzeń końcowych;

* zautomatyzowanego przetwarzania - profilowania moich danych osobowych, prowadzących do analizy i prognozy osobistych preferencji, zachowań i postaw pod kątem działań marketingowych. Oświadczam, iż jest mi wiadome i akceptuję fakt, że proces profilowania skutkuje przygotowaniem spersonalizowanych ofert handlowych, rabatów i promocji, a nadto w każdym momencie przysługuje mi prawo do wniesienia od niego sprzeciwu;

* na otrzymywanie informacji handlowych przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych (zgodnie z ustawą z dnia 26 sierpnia 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. z 2002 r Nr 144 poz 1204 ze zmianami), w szczególności na przesyłanie na mój adres e-mail podany w procesie rejestracji spersonalizowanych informacji handlowych o produktach i usługach własnych Administratora, jak również współpracujących z nim podmiotów ( „Partnerów

* na przekazanie moich danych osobowych uzyskanych w procesie rejestracji i tworzenia konta Użytkownika wskazanym w Regulaminie Partnerom Administratora w celach tożsamych ze wskazanymi w powyższych oświadczeniach.
zwiń
Zapisz się i pomóż zwierzakom

Dzięki każdemu wypełnionemu formularzowi będziemy mieli możliwość przekazania niezbędnych artykułów dla potrzebujących zwierzaków. Pomoc jest możliwa dzięki reklamodawcom, z którymi prowadzimy współpracę.


Wypełnienie formularza zupełnie nic nie kosztuje, dlatego tym bardziej zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzakom!

Mops
Ciastko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.