Labrador Retriever – spacer czy kanapa?

Do Labradora nierozerwalnie przylgnęła łatka rodzinnego psa kanapowca. I o ile miłości do ludzi ciężko mu odmówić, o tyle do domatora zdecydowanie mu daleko. Nie bez powodu pełna nazwa rasy to Labrador Retriever, a więc pies aportujący. Ciężko się zatem nie zgodzić ze stwierdzeniem, że kupno takiego czworonoga i położenie go na kanapie jest, delikatnie mówiąc, krzywdzące. Czy Labrador będzie zatem odpowiednią rasą dla Ciebie? Serdecznie zapraszamy do lektury!

Labrador Retriever – pies myśliwski

Choć obecnie wydaje się to nieprawdopodobne, Labrador został wyhodowany do aportowania postrzałków ptactwa i niewielkich zwierząt. Dziś mówi się, że rasa powstała najprawdopodobniej około XVI wieku na terenie Nowej Funlandii w Ameryce Północnej. Ciężko jednak nie zgodzić się z tym, że to Anglia przyniosła rasie Labrador trwającą do dziś popularność. Pierwsze czworonogi zostały przetransportowane na wyspy za sprawą angielskich marynarzy, a oficjalną hodowlę rozpoczęto w 1820 roku. Wtedy też nadano pupilom oficjalną nazwę – Labrador Retriever, czyli aportujący.

Wyrozumiały przyjaciel dzieci

Dzisiejsze Labradory mają już niewiele wspólnego z rasą myśliwską. Na przestrzeni lat zostały uznane za psy niezwykle rodzinne i opiekuńcze względem dzieci. I ciężko się z tym nie zgodzić! Mimo swojej łowczej natury przedstawiciele rasy Labrador Retriever są wyjątkowo przyjacielskie i żywiołowe. Nie można im odmówić także wyrozumiałości i zrównoważenia – to czyni z nich wspaniałą „nianię”. Pamiętaj jednak, że każdy kontakt małego dziecka z czworonogiem musi być na bieżąco nadzorowany przez dorosłego opiekuna – zarówno dla dobra malucha, jak i zwierzaka. Dzieci nie zdają sobie bowiem sprawy, że nie wszystkie wykonywane przez nie ruchy mogą być odebrane przez psa w sposób pozytywny. Labradory z kolei mają swoją masę, poprzez którą nieświadomie mogą wyrządzić krzywdę.

Czy to pies idealny?

Po przeczytaniu powyższego opisu zapewne stwierdziłeś, że Labrador jest psem idealnym. Uroczy pyszczek i niewinne klapnięte uszy tylko przypieczętowują tę myśl, prawda? Musisz zatem wiedzieć, że posiadanie takiego czworonoga to nie tylko przyjemność, ale także ogromna odpowiedzialność. Zważywszy na myśliwską naturę przedstawicieli rasy Labrador można się domyślać, że te psy to prawdziwe wulkany energii. Nie daj się zwieść stereotypom mówiącym, jakoby Labradory były leniwymi pieskami kanapowymi. Jeśli zatem nie masz czasu na codzienne długie spacery, zdecydowanie wybierz inną rasę. No chyba, że z łatwością przyjdzie Ci pożegnać się ze swoimi meblami… Wtedy możesz zaryzykować.

Co jeszcze powinienem wiedzieć?

Długie spacery to nie jedyna rozrywka, z którą przyjdzie Ci się mierzyć. Pamiętaj, że przedstawiciele rasy Labrador Retriever kochają również wodę – w każdej postaci. Oczywiście nie tę z wanny… Ale obok kałuży, jeziora i stawu ten psiak z całą pewnością nie przejdzie obojętnie. Jeśli zatem cenisz sobie porządek w domu i nie będziesz w stanie zaakceptować resztek odpadającego z sierści błota, Labrador to nie rasa dla Ciebie. A jeśli już mówimy o czystości w mieszkaniu warto wspomnieć, że przedstawiciele tej rasy dwa razy do roku obficie linieją, a to z kolei oznacza prawdziwe kłęby sierści w każdym rogu mieszkania. I choćbyś wyciągał odkurzacz z szafy każdego dnia, nigdy nie będzie idealnie.

Podsumowując…

Wiesz już, że Labrador Retriever to zdecydowanie rasa przeznaczona dla ludzi ponadprzeciętnie aktywnych. Wycieczki po górach, bieganie i aportowanie oraz pływanie w jeziorach to coś, co te psiaki lubią najbardziej. I dobrze! Należy pamiętać bowiem, że Labradory posiadają niewątpliwą tendencję do tycia. Odpowiednia ilość ruchu nie tylko uszczęśliwi pupila, ale także sprawi, że widmo szkodliwej otyłości po prostu zniknie. Nie zapominaj, że Labrador Retriever to rasa pracująca i naprawdę daleko jej do bycia kanapowcem. A jeśli prowadzisz aktywny tryb życia i uważasz, że opisywana przez nas rasa będzie dla Ciebie odpowiednia, nie wahaj się! Labradory to naprawdę wspaniałe psy, jeśli tylko poświęci się im odpowiednio dużo uwagi.

Zostaw komentarz

Zaznacz wszystkie
Oświadczam *, że zapoznałem /łam się z Regulaminem i Polityką Prywatności i akceptuję ich treść.
Oświadczam *, że mam ukończone 16 lat i wyrażam w sposób świadomy i dobrowolny zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w procesie rejestracji rozwiń w postaci: indywidualnego ID nadawanego podczas rejestracji, IP i daty rejestracji, IP i daty potwierdzenia rejestracji, adresu e-mail, imienia, województwa w celu:

* umożliwienia mi korzystania z Serwisu, realizacji usług świadczonych przez Serwis, wypełnienia zobowiązań wynikających z umów zawartych pomiędzy mną a Serwisem oraz świadczenia na moją rzecz przez Administratora usług drogą elektroniczną;

* prowadzenia marketingu produktów i usług własnych Administratora, jak również powiązanych z nim podmiotów ( „Partnerów”), w tym marketingu przy wykorzystaniu platform RTB oraz informatycznych urządzeń końcowych;

* zautomatyzowanego przetwarzania - profilowania moich danych osobowych, prowadzących do analizy i prognozy osobistych preferencji, zachowań i postaw pod kątem działań marketingowych. Oświadczam, iż jest mi wiadome i akceptuję fakt, że proces profilowania skutkuje przygotowaniem spersonalizowanych ofert handlowych, rabatów i promocji, a nadto w każdym momencie przysługuje mi prawo do wniesienia od niego sprzeciwu;

* na otrzymywanie informacji handlowych przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych (zgodnie z ustawą z dnia 26 sierpnia 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. z 2002 r Nr 144 poz 1204 ze zmianami), w szczególności na przesyłanie na mój adres e-mail podany w procesie rejestracji spersonalizowanych informacji handlowych o produktach i usługach własnych Administratora, jak również współpracujących z nim podmiotów ( „Partnerów

* na przekazanie moich danych osobowych uzyskanych w procesie rejestracji i tworzenia konta Użytkownika wskazanym w Regulaminie Partnerom Administratora w celach tożsamych ze wskazanymi w powyższych oświadczeniach.
zwiń
Zapisz się i pomóż zwierzakom

Dzięki każdemu wypełnionemu formularzowi będziemy mieli możliwość przekazania niezbędnych artykułów dla potrzebujących zwierzaków. Pomoc jest możliwa dzięki reklamodawcom, z którymi prowadzimy współpracę.


Wypełnienie formularza zupełnie nic nie kosztuje, dlatego tym bardziej zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzakom!

Mops
Ciastko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.