Prawidłowe żywienie królików

Królik

Króliki to niezwykle popularne zwierzęta domowe. Trudno się temu dziwić – są przecież urocze, miękkie i puchate. Niewielu ludzi jednak zdaje sobie sprawę z tego, że są to bardzo trudne w utrzymaniu stworzenia! Nie jest sztuką włożenie królika do niewielkiej klatki i napełnienie mu miski jedzeniem. Zwierzęta te wymagają ogromu czasu, cierpliwości, a przede wszystkim wiedzy. Dziś skupimy się na prawidłowym żywieniu królika. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w sklepach zoologicznych sztuczne granulaty wyrastają jak grzyby po deszczu. Czy są one jednak potrzebne? Nie do końca.

Siano podstawą diety

Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że zęby królika nigdy nie przestają rosnąć. A rosną w tempie ekspresowym! Królicze zęby mogą powiększać się nawet o 2 milimetry tygodniowo. Z tego względu stworzenia te muszą swoje uzębienie regularnie ścierać, żeby móc prawidłowo funkcjonować. Na ratunek w tym przypadku przychodzi najzwyklejsze w świecie… siano. To właśnie ono powinno być absolutną podstawą w diecie królika. Oprócz możliwości ścierania zębów daje bowiem również gwarancję poprawnego funkcjonowania układu pokarmowego.

Dawkowanie siana…

…A w zasadzie jego brak. Królik powinien mieć dwudziestoczterogodzinny dostęp do siana. Jeśli więc zmęczony kładziesz się spać, upewnij się, czy Twój pupil ma w paśniku odpowiednią ilość jedzenia. Pamiętaj, że porcja powinna bez problemu wystarczyć na całą noc. Przy okazji sprawdź dostęp do świeżej wody – w końcu Twój królik musi czymś popić taką ilość siana. A kiedy wyprawka jest gotowa, możesz z czystym sumieniem położyć się do łóżka.

Królik = marchewka

Zwykło się mówić, że marchewka jest niezbędnym elementem diety królika. Nie jest to do końca prawda. Marchew zawiera w sobie dużo cukrów prostych, dlatego należy podawać ją z umiarem. Nadmiar może bowiem powodować namnażanie się bakterii w jelitach pupila. To w konsekwencji może prowadzić do wzdęć i stanu zapalnego układu pokarmowego.

Inne owoce i warzywa

Jednak owoce i warzywa stanowią ważny element codziennej diety królika. To właśnie one dostarczają wielu cennych witamin, których na próżno szukać nawet w najlepszym granulacie. Co można zatem podawać królikowi? Lista jest naprawdę długa! Bez stresu możesz zaserwować swojemu pupilowi na przykład seler, cykorię, liście rzodkiewki, truskawki, kiwi oraz maliny. Pamiętaj jednak, że wszystko jest zależne od preferencji żywieniowych Twojego królika – przecież nie wszystko musi mu smakować.

Czy ziółka są dobrym pomysłem?

Odpowiedź jest jedna – tak! Zioła w połączeniu z sianem i „świeżynkami” są dla królika dietą idealną. Wspaniałym wyborem będą tu na przykład liście brzozy, stokrotka, mięta polna czy babka lancetowata. To prawdziwa uczta dla uszatych! W tym miejscu warto zaznaczyć, że po spożyciu większej ilości ziół mocz Twojego królika może przyjąć barwę brunatną. Nie stresuj się – to zupełnie normalne. Jeśli jednak obawiasz się, że może to być krew, polej plamę wodą utlenioną. Jeśli nie zauważysz pienienia się, wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Granulat – konieczność czy zło?

Większość granulatów serwowanych przez sklepy zoologiczne zawiera w sobie wiele niepotrzebnych dodatków, takich jak zboża i orzechy. To zupełnie zbędne uzupełnienie diety Twojego królika. Gwarantujemy, że porządna mieszanka ziół, grube źdźbła siana oraz świeże owoce i warzywa wystarczą, żeby pupil czuł się szczęśliwy.

Zostaw komentarz

Zaznacz wszystkie
Oświadczam *, że zapoznałem /łam się z Regulaminem i Polityką Prywatności i akceptuję ich treść.
Oświadczam *, że mam ukończone 16 lat i wyrażam w sposób świadomy i dobrowolny zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w procesie rejestracji rozwiń w postaci: indywidualnego ID nadawanego podczas rejestracji, IP i daty rejestracji, IP i daty potwierdzenia rejestracji, adresu e-mail, imienia, województwa w celu:

* umożliwienia mi korzystania z Serwisu, realizacji usług świadczonych przez Serwis, wypełnienia zobowiązań wynikających z umów zawartych pomiędzy mną a Serwisem oraz świadczenia na moją rzecz przez Administratora usług drogą elektroniczną;

* prowadzenia marketingu produktów i usług własnych Administratora, jak również powiązanych z nim podmiotów ( „Partnerów”), w tym marketingu przy wykorzystaniu platform RTB oraz informatycznych urządzeń końcowych;

* zautomatyzowanego przetwarzania - profilowania moich danych osobowych, prowadzących do analizy i prognozy osobistych preferencji, zachowań i postaw pod kątem działań marketingowych. Oświadczam, iż jest mi wiadome i akceptuję fakt, że proces profilowania skutkuje przygotowaniem spersonalizowanych ofert handlowych, rabatów i promocji, a nadto w każdym momencie przysługuje mi prawo do wniesienia od niego sprzeciwu;

* na otrzymywanie informacji handlowych przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych (zgodnie z ustawą z dnia 26 sierpnia 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. z 2002 r Nr 144 poz 1204 ze zmianami), w szczególności na przesyłanie na mój adres e-mail podany w procesie rejestracji spersonalizowanych informacji handlowych o produktach i usługach własnych Administratora, jak również współpracujących z nim podmiotów ( „Partnerów

* na przekazanie moich danych osobowych uzyskanych w procesie rejestracji i tworzenia konta Użytkownika wskazanym w Regulaminie Partnerom Administratora w celach tożsamych ze wskazanymi w powyższych oświadczeniach.
zwiń
Zapisz się i pomóż zwierzakom

Dzięki każdemu wypełnionemu formularzowi będziemy mieli możliwość przekazania niezbędnych artykułów dla potrzebujących zwierzaków. Pomoc jest możliwa dzięki reklamodawcom, z którymi prowadzimy współpracę.


Wypełnienie formularza zupełnie nic nie kosztuje, dlatego tym bardziej zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzakom!

Mops
Ciastko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.