Krótka historia udomowienia psa

Pies husky

Pies od zawsze był przyjacielem człowieka. Nie zawsze jednak wylegiwał się z właścicielem na kanapie – powszechnie wiadomo, że dalekim przodkiem naszych pupili jest wilk. I choć ciężko w to uwierzyć patrząc na niektóre rasy psiaków, takie są fakty! Możemy to zresztą zaobserwować w codziennych zachowaniach naszych psów – dobrym przykładem może być „uklepywanie” legowiska przed położeniem się spać. To właśnie w ten sposób wilki radziły sobie z wysokimi trawami. Poniżej przedstawimy kilka teorii, które przybliżą nam historię udomowienia psa.

Wykradanie szczeniaków

Pierwsza teoria opowiada o wykradaniu wilczych szczeniąt przez ludzi. Jako że pradawny człowiek potrzebował przyjaciela innego gatunku, „podbierał” dorosłym wilkom potomstwo. Do tej opowieści podchodzimy dość sceptycznie, a w zasadzie traktujemy ją bardziej jak legendę. W końcu niemożliwym byłoby od tak zmienić charakter wilka! To zwierzę stadne z bardzo silnym instynktem, którego nie da się tak łatwo oswoić.

Mit obalają eksperymenty

Obecnie przeprowadzane są eksperymenty, które pośrednio obalają tę teorię. W trakcie trwania badań naukowcy odbierają dorosłym wilkom szczenięta. Wilcze dzieci mają wtedy około dziesięciu dni. I choć wychowane z człowiekiem przejawiają dużą dozę zaufania, nie wykazują przebłysków udomowienia. Spędzając czas ze szczeniakiem wilka należy być bardzo ostrożnym. Gwałtowna gestykulacja może być bowiem odebrana jako próba sprowokowania zwierzęcia. To w sposób dosadny obala teorię o wykradaniu szczeniaków, a w konsekwencji o udomowieniu wilka.

Wilk wybrał sam?

Kolejna teoria przedstawia odwrotną sytuację – to wilk przyszedł do ludzi, wybierając udomowienie. I w to, wbrew pozorom, uwierzyć jest o wiele łatwiej. Pamiętajmy, że wilki mają w głowach jeden główny cel – przetrwać. Co zatem może im to ułatwić? Oczywiście prostszy dostęp do pożywienia, a to właśnie zapewniało towarzystwo człowieka. Nie był to proces krótkotrwały – przyjaźń człowieka z wilkiem klarowała się setki lat.

Odwaga czy lenistwo?

Niezwykle ciekawy jest fakt, że spośród wszystkich żyjących zwierząt to właśnie wilki nie bały się podejść bliżej człowieka. Pośrednio sytuacja ta wynikła z przejścia ludzi na osiadły tryb życia. Zaczęto budować wioski i osady, a to równało się z wysypiskami śmieci. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że była to gratisowa uczta dla wilków. Pozostaje pytanie, czy wilki w ten sposób wykazały się odwagą, czy raczej lenistwem?

Aktualne fazy domestykacji…

…Czyli udomowienia. Obecnie wyróżniamy cztery fazy oswojenia wilka do stopnia zwierzęcia domowego:

  1. Symbioza – czyli współpraca. Wilk ma dostęp do łatwiejszego pożywienia, zaś człowiek otrzymuje od wilka ochronę
  2. Zacieśnianie więzów – klarująca się przyjaźń i stopniowo narastająca współpraca
  3. Świadoma selekcja – człowiek rozpoczyna wybieranie poszczególnych zwierząt do stworzenia hodowli
  4. Hodowla – człowiek hoduje zwierzęta, bazując na określonym wzorcu rasy.

Jak widać musiało minąć naprawdę dużo czasu, żeby faza symbiozy przerodziła się w prawdziwą przyjaźń między człowiekiem, a wilkiem. Obecnie blisko połowa Polaków to właściciele zwierząt domowych, a dużą większość z nich stanowią psy. I choć dziś nasi pupile to w dużej mierze prawdziwe przytulanki, może warto spojrzeć na nich z perspektywy historycznej? W końcu w każdym psie płynie krew dawnego wilka.

Zostaw komentarz

Zaznacz wszystkie
Oświadczam *, że zapoznałem /łam się z Regulaminem i Polityką Prywatności i akceptuję ich treść.
Oświadczam *, że mam ukończone 16 lat i wyrażam w sposób świadomy i dobrowolny zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w procesie rejestracji rozwiń w postaci: indywidualnego ID nadawanego podczas rejestracji, IP i daty rejestracji, IP i daty potwierdzenia rejestracji, adresu e-mail, imienia, województwa w celu:

* umożliwienia mi korzystania z Serwisu, realizacji usług świadczonych przez Serwis, wypełnienia zobowiązań wynikających z umów zawartych pomiędzy mną a Serwisem oraz świadczenia na moją rzecz przez Administratora usług drogą elektroniczną;

* prowadzenia marketingu produktów i usług własnych Administratora, jak również powiązanych z nim podmiotów ( „Partnerów”), w tym marketingu przy wykorzystaniu platform RTB oraz informatycznych urządzeń końcowych;

* zautomatyzowanego przetwarzania - profilowania moich danych osobowych, prowadzących do analizy i prognozy osobistych preferencji, zachowań i postaw pod kątem działań marketingowych. Oświadczam, iż jest mi wiadome i akceptuję fakt, że proces profilowania skutkuje przygotowaniem spersonalizowanych ofert handlowych, rabatów i promocji, a nadto w każdym momencie przysługuje mi prawo do wniesienia od niego sprzeciwu;

* na otrzymywanie informacji handlowych przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych (zgodnie z ustawą z dnia 26 sierpnia 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. z 2002 r Nr 144 poz 1204 ze zmianami), w szczególności na przesyłanie na mój adres e-mail podany w procesie rejestracji spersonalizowanych informacji handlowych o produktach i usługach własnych Administratora, jak również współpracujących z nim podmiotów ( „Partnerów

* na przekazanie moich danych osobowych uzyskanych w procesie rejestracji i tworzenia konta Użytkownika wskazanym w Regulaminie Partnerom Administratora w celach tożsamych ze wskazanymi w powyższych oświadczeniach.
zwiń
Zapisz się i pomóż zwierzakom

Dzięki każdemu wypełnionemu formularzowi będziemy mieli możliwość przekazania niezbędnych artykułów dla potrzebujących zwierzaków. Pomoc jest możliwa dzięki reklamodawcom, z którymi prowadzimy współpracę.


Wypełnienie formularza zupełnie nic nie kosztuje, dlatego tym bardziej zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzakom!

Mops
Ciastko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.