Czy króliki mają odruch wymiotny?

Królik

Nie da się ukryć, że króliki to bardzo popularne i niezwykle urocze stworzenia. Niestety za ich urokiem idą również ogromne obowiązki. Są to bowiem zwierzęta, które wymagają od właściciela naprawdę wielkiej wiedzy i specjalistycznej opieki. Bo choć dzikie króliki (czyli „ofiary” w naturze) doskonale radzą sobie same, o tyle udomowione zwierzaki potrzebują wsparcia opiekuna. Jeśli więc myślisz o zakupie lub adopcji królika pamiętaj, że będzie wymagał on od Ciebie naprawdę dużej ilości czasu! Pamiętaj, że to właśnie Ty staniesz się odpowiedzialny za jego zdrowie, a czasami nawet życie.

Odruch wymiotny

Odpowiedzialność za czyjeś życie brzmi poważnie, prawda? Nie jest to jednak w żadnym wypadku przesadzone określenie. Wynika to z faktu, iż króliki są niezwykle delikatnymi stworzeniami, które może zabić nawet niewielka infekcja. Dziś jednak skupimy się na odruchu wymiotnym królików… A w zasadzie na jego braku. Dokładnie tak – króliki nie mają odruchu wymiotnego, a więc zwykłe zakrztuszenie jest dla nich bezpośrednim zagrożeniem życia.

Codzienna toaleta

Informacja ta przeraża zwłaszcza wtedy, gdy przypomnimy sobie codzienną higienę królików. Stworzenia te są wyjątkowymi czyściochami, a o swoje futerko dbają poprzez jego dokładne wylizywanie. Oznacza to, że sierść bez większego problemu może dostać się do przełyku, a w konsekwencji do żołądka. Jeśli więc choć jeden włosek utknie, królik nie będzie w stanie zwrócić przełkniętej kępki – nie ma bowiem mechanizmu, jakim jest odruch wymiotny.  I w tym momencie będzie szukał ratunku u właściciela…

Czym są bezoary?

Kule włosowe, które tworzą się w żołądku królika przy okazji codziennej toalety, nazywamy bezoarami.  I o ile niewielkie kępki nie są bezpośrednim zagrożeniem dla życia pupila, te większe już tak. Bezoary są bowiem trudne do strawienia, a ilekroć zwierzak się myje, dokłada do swojego żołądka kolejne porcje sierści. Niestety – w pewnym momencie bezoar rośnie do tego stopnia, że uniemożliwia poprawne trawienie. Jako że króliki nie mają odruchu wymiotnego, nie są w stanie same pozbyć się bezoaru. Wtedy mamy do czynienia z zagrożeniem życia, a to oznacza, że niezbędna będzie wizyta u weterynarza.

Jak rozpoznać bezoar?

Najbardziej niepokojącym objawem powinien być utracony apetyt. Bo kiedy królik nie chce jeść, sytuacja musi być naprawdę poważna. Dodatkowo podczas rozpoznania bezoaru zwróć uwagę na brzuszek Twojego pupila – jeśli jest on twardy i wzdęty, zareaguj możliwie jak najszybciej. Obserwuj również bobki – jeśli są one połączone włosami, to niezbyt dobry znak. Może być jednak gorzej, a mianowicie wtedy, kiedy Twój królik całkowicie przestanie się wypróżniać.

Objawy się zgadzają

Jeśli rozpoznałeś u swojego królika bezoar, jak najszybciej udaj się do weterynarza. Pamiętaj jednak, żeby był to lekarz zajmujący się zajęczakami – w końcu sam nie poszedłbyś z bólem zęba do laryngologa, prawda? Weterynarz oceni stan Twojego pupila i zadecyduje o dalszym toku postępowania. Być może zaproponuje tabletki odkłaczające, jednak cięższe przypadki zawsze kończą się gastrotomią – operacją polegającą na rozcięciu ściany żołądka i ręcznym wyjęciu bezoaru.

Czy można temu zapobiec?

Oczywiście podstawową profilaktyką, jaką możesz zapewnić swojemu pupilowi, jest regularne wyczesywanie sierści. Zadbaj o to szczególnie w okresie linienia, czyli na wiosnę i na jesień. Oprócz tego pamiętaj, żeby Twój królik zawsze miał dostęp do sianka i świeżej wody. Taka dieta świetnie wspomaga proces trawienia, a to oznacza, że ryzyko bezoaru znacznie się zmniejszy. Zapewnij pupilowi także możliwie jak najwięcej ruchu – to również pozytywnie wpłynie na jego zdrowie.

Zostaw komentarz

Zaznacz wszystkie
Oświadczam *, że zapoznałem /łam się z Regulaminem i Polityką Prywatności i akceptuję ich treść.
Oświadczam *, że mam ukończone 16 lat i wyrażam w sposób świadomy i dobrowolny zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w procesie rejestracji rozwiń w postaci: indywidualnego ID nadawanego podczas rejestracji, IP i daty rejestracji, IP i daty potwierdzenia rejestracji, adresu e-mail, imienia, województwa w celu:

* umożliwienia mi korzystania z Serwisu, realizacji usług świadczonych przez Serwis, wypełnienia zobowiązań wynikających z umów zawartych pomiędzy mną a Serwisem oraz świadczenia na moją rzecz przez Administratora usług drogą elektroniczną;

* prowadzenia marketingu produktów i usług własnych Administratora, jak również powiązanych z nim podmiotów ( „Partnerów”), w tym marketingu przy wykorzystaniu platform RTB oraz informatycznych urządzeń końcowych;

* zautomatyzowanego przetwarzania - profilowania moich danych osobowych, prowadzących do analizy i prognozy osobistych preferencji, zachowań i postaw pod kątem działań marketingowych. Oświadczam, iż jest mi wiadome i akceptuję fakt, że proces profilowania skutkuje przygotowaniem spersonalizowanych ofert handlowych, rabatów i promocji, a nadto w każdym momencie przysługuje mi prawo do wniesienia od niego sprzeciwu;

* na otrzymywanie informacji handlowych przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych (zgodnie z ustawą z dnia 26 sierpnia 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. z 2002 r Nr 144 poz 1204 ze zmianami), w szczególności na przesyłanie na mój adres e-mail podany w procesie rejestracji spersonalizowanych informacji handlowych o produktach i usługach własnych Administratora, jak również współpracujących z nim podmiotów ( „Partnerów

* na przekazanie moich danych osobowych uzyskanych w procesie rejestracji i tworzenia konta Użytkownika wskazanym w Regulaminie Partnerom Administratora w celach tożsamych ze wskazanymi w powyższych oświadczeniach.
zwiń
Zapisz się i pomóż zwierzakom

Dzięki każdemu wypełnionemu formularzowi będziemy mieli możliwość przekazania niezbędnych artykułów dla potrzebujących zwierzaków. Pomoc jest możliwa dzięki reklamodawcom, z którymi prowadzimy współpracę.


Wypełnienie formularza zupełnie nic nie kosztuje, dlatego tym bardziej zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzakom!

Mops
Ciastko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.