Czy chomiki potrzebują towarzystwa?

Chomik dżungarski

Jakiś czas temu pisaliśmy o szczurach, które do prawidłowego funkcjonowania i pełni szczęścia potrzebują towarzystwa przedstawicieli swojego gatunku. Jednak czy możemy to przekładać na wszystkie inne gryzonie? Odpowiedź jest prosta – nie. Idealnym tego przykładem mogą być chomiki. To typowi samotnicy, którzy w towarzystwie innych chomików czują się bardzo źle. Ba! Próba zaprzyjaźnienia dwóch chomików może skończyć się tragicznie.

Chomiki to samotnicy

Mimo że to małe i niezwykle urocze zwierzaki, trzeba przyznać, że mają naprawdę trudne charaktery! Wynika to przede wszystkim z ich terytorialności. Bo choć chomikom daleko wyglądem do dobermanów, pilnują swojego terytorium z podobną zawziętością! Te niewielkie gryzonie wybitnie nie lubią towarzystwa innych przedstawicieli swojego gatunku. Skrywają bowiem w sobie bardzo silny instynkt, który wysyła im jasny komunikat: broń swojego terenu.

Natura tylko to potwierdza

Wbrew popularnym mitom, chomiki nigdy nie tworzą stad. Osobniki żyjące dziko podczas budowania nor bacznie obserwują swoich sąsiadów. Skutkuje to faktem, iż domy poszczególnych chomików znajdują się od siebie w odległości nawet ponad 100 metrów! Wyobraź sobie teraz co czuje chomik, który znajduje się wraz z „przyjacielem” w metrowej klatce… Zmuszanie tych zwierząt do swojego towarzystwa może prowadzić do naprawdę przykrych skutków.

„Ale moje chomiki…”

Powszechnie stosowane dowody anegdotyczne nijak mają się do rzeczywistości. Ile razy słyszałeś argumenty w stylu „Miałem dwa chomiki i były szczęśliwe!”? Niestety w znaczącym stopniu mijają się one z prawdą. Jak zostało wyżej wspomniane, chomiki są zwierzętami terytorialnymi. Oznacza to, że pilnują terenu, który uznają za swój własny. Kiedy w bezpiecznej strefie pojawia się inny przedstawiciel gatunku, jest on traktowany po prostu jako zagrożenie lub wróg.

Fatalne skutki zaprzyjaźniania

Nie jest tajemnicą, że odpowiedzialny właściciel dba o swojego pupila w zgodzie z jego potrzebami. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, do czego mogłoby doprowadzić połączenie dwóch chomików? Spieszymy z informacją – pogryzienia, zadrapania i głębokie rany to tylko niektóre ze skutków przykrej zachcianki. Rzeczywistość bywa jednak jeszcze bardziej okrutna. Niestety próba zaprzyjaźnienia dwóch chomików może doprowadzić do śmierci słabszego z osobników.

A może dwie samiczki?

Przyjęło się, że samice prawie każdego gatunku są łagodniejsze, niż samce. W przypadku chomików to jednak kolejny mit, który należy zwalczać. Płeć tych gryzoni nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Niezależnie od tego, czy będziesz próbował połączyć samicę z samicą, samca z samcem, czy samca z samicą, skutki będą dokładnie takie same.

Podsumowując…

Nie próbuj uszczęśliwiać swojego zwierzaka na siłę. Chomiki to samotnicy, które po prostu nie życzą sobie towarzystwa innych chomików. I uwierz nam – wcale nie są z tego powodu smutne. Obecność „kumpla” to dla nich okrutny czynnik stresogenny, który nie niesie za sobą żadnych pozytywnych skutków.  

Zostaw komentarz

Zaznacz wszystkie
Oświadczam *, że zapoznałem /łam się z Regulaminem i Polityką Prywatności i akceptuję ich treść.
Oświadczam *, że mam ukończone 16 lat i wyrażam w sposób świadomy i dobrowolny zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w procesie rejestracji rozwiń w postaci: indywidualnego ID nadawanego podczas rejestracji, IP i daty rejestracji, IP i daty potwierdzenia rejestracji, adresu e-mail, imienia, województwa w celu:

* umożliwienia mi korzystania z Serwisu, realizacji usług świadczonych przez Serwis, wypełnienia zobowiązań wynikających z umów zawartych pomiędzy mną a Serwisem oraz świadczenia na moją rzecz przez Administratora usług drogą elektroniczną;

* prowadzenia marketingu produktów i usług własnych Administratora, jak również powiązanych z nim podmiotów ( „Partnerów”), w tym marketingu przy wykorzystaniu platform RTB oraz informatycznych urządzeń końcowych;

* zautomatyzowanego przetwarzania - profilowania moich danych osobowych, prowadzących do analizy i prognozy osobistych preferencji, zachowań i postaw pod kątem działań marketingowych. Oświadczam, iż jest mi wiadome i akceptuję fakt, że proces profilowania skutkuje przygotowaniem spersonalizowanych ofert handlowych, rabatów i promocji, a nadto w każdym momencie przysługuje mi prawo do wniesienia od niego sprzeciwu;

* na otrzymywanie informacji handlowych przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych (zgodnie z ustawą z dnia 26 sierpnia 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. z 2002 r Nr 144 poz 1204 ze zmianami), w szczególności na przesyłanie na mój adres e-mail podany w procesie rejestracji spersonalizowanych informacji handlowych o produktach i usługach własnych Administratora, jak również współpracujących z nim podmiotów ( „Partnerów

* na przekazanie moich danych osobowych uzyskanych w procesie rejestracji i tworzenia konta Użytkownika wskazanym w Regulaminie Partnerom Administratora w celach tożsamych ze wskazanymi w powyższych oświadczeniach.
zwiń
Zapisz się i pomóż zwierzakom

Dzięki każdemu wypełnionemu formularzowi będziemy mieli możliwość przekazania niezbędnych artykułów dla potrzebujących zwierzaków. Pomoc jest możliwa dzięki reklamodawcom, z którymi prowadzimy współpracę.


Wypełnienie formularza zupełnie nic nie kosztuje, dlatego tym bardziej zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzakom!

Mops
Ciastko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.