Jeże pigmejskie, lub inaczej – pigmejskie jeże afrykańskie, to coraz bardziej popularne zwierzaki domowe. I ciężko się temu dziwić – wystarczy spojrzeć na ich urocze pyszczki i… Jesteśmy kupieni. Wbrew pozorom życie jeży domowych całkowicie przypomina codzienność innych pupili – na przykład królików lub chomików. Na co jednak należy zwrócić szczególną uwagę, gdy chcesz kupić pigmejskiego jeża afrykańskiego? Serdecznie zapraszamy do lektury!
Podstawowe warunki hodowli
Przyjmując pod swój dach jeża pigmejskiego, powinieneś liczyć się z kilkoma aspektami, które musisz spełnić. Wszystko to oczywiście ma na celu zapewnienie zwierzakowi jak najlepszych warunków. Pamiętaj, że jeż pigmejski w dalszym ciągu pozostaje stworzeniem dzikim, toteż musisz stworzyć dla niego jak najbardziej naturalną przestrzeń. Podstawą jest oczywiście stosunkowo duże terrarium. Absolutnym minimum jest „mieszkanie” o wymiarach 100 cm. długości, 50 cm. głębokości oraz 40 cm. wysokości. Masz możliwość kupienia większego terrarium? To wspaniale! Ty również czujesz się lepiej z większą przestrzenią, prawda?
Nocne marki
Chcąc zaopiekować się jeżem pigmejskim musimy wziąć pod uwagę, że to zwierzęta nocne. To z kolei oznacza, że możemy pożegnać się z ciszą nocną – jeż potrafi narobić naprawdę sporo hałasu. Nocne bieganie w kołowrotku lub tupanie po panelach, przynajmniej początkowo, może spędzać Ci sen z powiek. Zasadniczym plusem jest fakt, iż Twój jeż może bez problemu biegać po całym domu. W kwestii gryzienia kabli jest on całkowitym przeciwieństwem królika – nie zainteresują go.
Co jedzą jeże pigmejskie?
Pewnie kojarzysz wiele obrazków przedstawiających jeża niosącego na kolcach jabłko. Niestety – rysunki te mogą wprowadzić w ogromny błąd. Podstawą codziennej diety jeży pigmejskich jest bowiem… Kocia karma! Pamiętaj, że jeże to mięsożercy, toteż ich dieta musi być bogata w duże ilości białka zwierzęcego. Nie kupuj jednak zwyczajnej „marketowej” karmy – musi to być jedzenie naprawdę dobre jakościowo. Zawsze czytaj składy produktów, które chcesz podać swojemu pupilowi. Im więcej białka i mniej tłuszczu – tym lepiej! Jako że jeże to mięsożercy, którzy w naturze żywią się insektami, Twój pupil raczej niechętnie spojrzy na serwowane przez Ciebie warzywa i owoce. To jednak stosunkowo ważny składnik diety – postaraj się przemycić trochę witamin do codziennej diety swojego zwierzaka.
Mączniaki i drewnojady…
Jeże pigmejskie wprost uwielbiają mączniaki, świerszcze, drewnojady i karaczany. Traktuj je jednak jako przekąskę, a nie jako podstawę diety. Są one bowiem dość kaloryczne, a jeże – jak większość zwierzaków – nie znają umiaru. Pamiętaj, że waga zdrowego jeża waha się w okolicach 230-680 gramów. Jeśli jednak chcesz zachować systematyczność w podawaniu Twojemu zwierzakowi robaków, możesz mu podawać od dwóch do trzech robaków dziennie.
Co piją jeże pigmejskie?
Odpowiedź jest bardzo prosta – wodę. W tym przypadku jednak bardzo ważne jest odpowiednie podanie płynu. Pamiętaj, że jeże piją wyłącznie z miseczek – poidełka mogą im bowiem zniszczyć ząbki. Woda, którą podajesz swojemu pupilowi (podobnie zresztą jak jedzenie) powinna mieć temperaturę pokojową.
W skrócie…
Jeże pigmejskie to niezwykle sympatyczne, ale i wymagające stworzenia. Jeśli jednak odpowiednio oswoisz swojego pupila (pamiętaj, że to wymaga czasu i konsekwencji!), będziecie dla siebie wspaniałymi współlokatorami. Wiedziałeś, że każdy jeż ma swój charakter i potrafi okazywać sympatię? Staraj się, aby Twój jeż Ci zaufał i zwyczajnie Cię polubił! Czy może być coś bardziej satysfakcjonującego od przyjaźni z dzikim zwierzęciem?