Pozwolenie na posiadanie charta

Pies chart

W dzisiejszym świecie pozwolenie na posiadanie psa wydaje się być czymś abstrakcyjnym. Być może będzie to dla Ciebie zaskoczenie, ale istnieje rasa, której nie możesz mieć tak po prostu. Mowa oczywiście o chartach, a potocznie nazywane „pozwolenie na charta” to inaczej mówiąc „zezwolenie na posiadanie, hodowlę lub utrzymywanie chartów rasowych lub ich mieszańców”. Co zatem sprawia, że charty są jedyną rasą, która wymaga zezwolenia? Jak uzyskać taki dokument i ile on kosztuje? Serdecznie zapraszamy do lektury.

Polująca piękność

Charty to niezwykle piękne psy myśliwskie, znane człowiekowi już od czasów starożytnych. Charakteryzuje je smukłe i wysokie ciało, a także delikatna głowa z długim pyszczkiem oraz rozbudowana klatka piersiowa, dzięki której mogą osiągać duże prędkości. To właśnie szybkość, jaką są w stanie uzyskać jest przyczyną wymaganego pozwolenia na charta – mogą rozpędzić się nawet do 70 km/h. Te psy to urodzeni myśliwi, którzy mogą zakłócić spokój dzikich mieszkańców lasu. Charty są traktowane w Polsce jako broń biała, zaś polowanie w ich towarzystwie jest całkowicie zakazane.

Pozwolenie na charta – regulacje prawne

Pozwolenie na charta ściśle określa Ustawa z dnia 13 października 1995 r. Prawa Łowieckiego. Rozdział 12 mówi o dwóch artykułach:

Art. 10.Posiadanie i hodowanie lub utrzymywanie chartów rasowych lub ich mieszańców wymaga zezwolenia starosty.

Art. 52. Kto hoduje lub utrzymuje bez zezwolenia charty rasowe lub ich mieszańce, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Według powyższych artykułów każdy, kto posiada charta lub hodowlę chartów zobowiązany jest do uzyskania zgody starosty miasta. Jeśli jednak takowego zezwolenia nie posiada, podlega karze grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Jak uzyskać pozwolenie na charta?

Jeśli więc Twoim marzeniem jest posiadanie charta, powinieneś kupić lub adoptować go legalnie. Pamiętaj, że ustawa nie dotyczy wyłącznie rasowych chartów, ale także ich mieszańców! Co zatem będzie Ci potrzebne? Przede wszystkim wypełniony wniosek, który znajdziesz na oficjalnej stronie starostwa. Takowe pismo z całą pewnością znajdziesz również w siedzibie Urzędu Miejskiego. Oprócz tego niezbędne będzie oświadczenie o nieużywaniu psa do celów łowieckich i znajomości przepisów o zakazie polowań z chartami. Przyda się także kopia metryki/rodowodu psa, zaświadczenie o aktualnych szczepieniach i dowód wniesienia opłaty skarbowej, która obecnie wynosi 82 zł.

O czym warto wiedzieć?

Wydanie pozwolenia na charta trwa około 30 dni. Inaczej sprawa ma się przy charcikach włoskich – w tym przypadku zezwolenie wydawane jest najczęściej na miejscu. Warto pamiętać, że każda przeprowadzka jest jednoznaczna z wydaniem nowego pozwolenia, zaś ów dokument zawsze należy mieć przy sobie. Pamiętaj, że posiadanie charta bez odpowiedniego pozwolenia jest po prostu przestępstwem, za które grożą poważne konsekwencje!

Zostaw komentarz

Zaznacz wszystkie
Oświadczam *, że zapoznałem /łam się z Regulaminem i Polityką Prywatności i akceptuję ich treść.
Oświadczam *, że mam ukończone 16 lat i wyrażam w sposób świadomy i dobrowolny zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w procesie rejestracji rozwiń w postaci: indywidualnego ID nadawanego podczas rejestracji, IP i daty rejestracji, IP i daty potwierdzenia rejestracji, adresu e-mail, imienia, województwa w celu:

* umożliwienia mi korzystania z Serwisu, realizacji usług świadczonych przez Serwis, wypełnienia zobowiązań wynikających z umów zawartych pomiędzy mną a Serwisem oraz świadczenia na moją rzecz przez Administratora usług drogą elektroniczną;

* prowadzenia marketingu produktów i usług własnych Administratora, jak również powiązanych z nim podmiotów ( „Partnerów”), w tym marketingu przy wykorzystaniu platform RTB oraz informatycznych urządzeń końcowych;

* zautomatyzowanego przetwarzania - profilowania moich danych osobowych, prowadzących do analizy i prognozy osobistych preferencji, zachowań i postaw pod kątem działań marketingowych. Oświadczam, iż jest mi wiadome i akceptuję fakt, że proces profilowania skutkuje przygotowaniem spersonalizowanych ofert handlowych, rabatów i promocji, a nadto w każdym momencie przysługuje mi prawo do wniesienia od niego sprzeciwu;

* na otrzymywanie informacji handlowych przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych (zgodnie z ustawą z dnia 26 sierpnia 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. z 2002 r Nr 144 poz 1204 ze zmianami), w szczególności na przesyłanie na mój adres e-mail podany w procesie rejestracji spersonalizowanych informacji handlowych o produktach i usługach własnych Administratora, jak również współpracujących z nim podmiotów ( „Partnerów

* na przekazanie moich danych osobowych uzyskanych w procesie rejestracji i tworzenia konta Użytkownika wskazanym w Regulaminie Partnerom Administratora w celach tożsamych ze wskazanymi w powyższych oświadczeniach.
zwiń
Zapisz się i pomóż zwierzakom

Dzięki każdemu wypełnionemu formularzowi będziemy mieli możliwość przekazania niezbędnych artykułów dla potrzebujących zwierzaków. Pomoc jest możliwa dzięki reklamodawcom, z którymi prowadzimy współpracę.


Wypełnienie formularza zupełnie nic nie kosztuje, dlatego tym bardziej zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzakom!

Mops
Ciastko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.