Wilczarz irlandzki – majestatyczny filozof

Pies Wilczarz Irlandzki

Czy słysząc „duży pies” wyobrażasz sobie Owczarka niemieckiego? Nic bardziej mylnego! Istnieje sporo znacznie większych ras, które są po prostu mniej popularne. Poznaj zatem psa rasy Wilczarz irlandzki, który swoimi rozmiarami jest w stanie zadziwić dosłownie każdego. Przeciętny samiec tej rasy osiąga bowiem wysokość 79 cm! Dla porównania – Owczarek niemiecki ma około 60 centymetrów wzrostu. Zaskoczony? To jeszcze nie koniec niespodzianek – zapraszamy do dalszej lektury!

Wilczarz irlandzki – celtyckie korzenie?

Przeszłość Wilczarza irlandzkiego sięga o wiele dalej, niż mogłoby nam się wydawać. Pierwsze wzmianki o przedstawicielach tej rasy pojawiły się bowiem w roku 1400 p.n.e.! Właśnie wtedy podczas wykopalisk archeologicznych w Irlandii odkryto czaszki psów, łudząco podobne do czaszek Wilczarzy. Mówi się, że psy tej rasy miały towarzyszyć Celtom podczas wyprawy na podbój Europy. I ciężko się temu dziwić – pełniły one bowiem funkcje myśliwych, którzy radzili sobie nawet z groźnymi wilkami.

„Łagodny, gdy głaskany, straszny, gdy sprowokowany”

Z czasem Wilczarz irlandzki zaskarbił sobie serca największych monarchów. W końcu nie bez powodu jego podobizna znalazła się w herbie dawnych irlandzkich władców. Według zbioru praw z 930 roku Wilczarz irlandzki był wart 240 pensów, a więc dwa razy tyle, co dobry koń do jazdy. Wtedy również pojawiło się stwierdzenie opisujące Wilczarza irlandzkiego jako: „łagodny, gdy głaskany, straszny, gdy sprowokowany”. Dziś ten opis, delikatnie mówiąc, mija się z prawdą, ale o tym poniżej.

Wielki pies o równie wielkim sercu

Obecnie Wilczarz irlandzki to niezwykle spokojny i opanowany pies. Choć jest on wyjątkowo silny, spacery z nim to sama przyjemność. Wilczarz jest bowiem wpatrzony w swojego właściciela jak w obrazek i nie interesuje go nawet najciekawsze otoczenie. Nie bez powodu jednak wspominamy o jednym właścicielu. Przedstawiciele tej rasy najczęściej wybierają spośród całej rodziny jednego „przewodnika”, za którego, dosłownie, byliby w stanie oddać życie.

Towarzyski członek rodziny

Nie ulega wątpliwości, że Wilczarz irlandzki poprzez swój dostojny wygląd budzi ogromny respekt. Gdyby myśleć stereotypowo, zapewne doszlibyśmy do wniosku, że skoro to tak wielki pies, na pewno jest też bardzo groźny. To jednak całkowicie mija się z rzeczywistością. Wilczarze irlandzkie są wyjątkowo „proludzkimi” psiakami, które nade wszystko pragną po prostu towarzystwa. W związku z tym rasa ta przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, które są w stanie poświęcić pupilowi praktycznie każdą wolną chwilę. Wilczarze uwielbiają bowiem długie spacery, intensywne treningi (zwłaszcza te, w których mogą popisać się swoją inteligencją) oraz naukę komend.

Ogromny przyjaciel dzieci

Choć trudno to sobie wyobrazić, Wilczarz irlandzki to także wspaniały opiekun dla dziecka. Jako że przedstawiciele tej rasy to jednostki niezwykle spokojne i ułożone, są w stanie nawiązać z „małym panem” (lub oczywiście „małą panią”!) wspaniałą i głęboką więź. Jedyną krzywdę, jaką Wilczarz irlandzki może wyrządzić dziecku, to przeziębienie go swoim merdającym, niemal metrowym ogonem. To, oczywiście, z przymrużeniem oka.

Zanim kupisz Wilczarza…

Decydując się na kupno Wilczarza irlandzkiego musisz pamiętać przede wszystkim o tym, że to psy zaliczane do grupy chartów. W związku z tym, aby przedstawiciel tej rasy mógł zostać członkiem Twojej rodziny, powinieneś zdobyć specjalne pozwolenie. Oprócz tego musimy wspomnieć także o finansach. Koszt zakupu szczeniaka, który waha się w okolicach 3500-7000 zł to dopiero początek wydatków. Pamiętaj, że duży pies oznacza duże porcje jedzenia, potencjalnie duże dawki leków oraz… duże pokłady miłości. Na szczęście to ostatnie dostaniesz w gratisie.

Zostaw komentarz

Zaznacz wszystkie
Oświadczam *, że zapoznałem /łam się z Regulaminem i Polityką Prywatności i akceptuję ich treść.
Oświadczam *, że mam ukończone 16 lat i wyrażam w sposób świadomy i dobrowolny zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w procesie rejestracji rozwiń w postaci: indywidualnego ID nadawanego podczas rejestracji, IP i daty rejestracji, IP i daty potwierdzenia rejestracji, adresu e-mail, imienia, województwa w celu:

* umożliwienia mi korzystania z Serwisu, realizacji usług świadczonych przez Serwis, wypełnienia zobowiązań wynikających z umów zawartych pomiędzy mną a Serwisem oraz świadczenia na moją rzecz przez Administratora usług drogą elektroniczną;

* prowadzenia marketingu produktów i usług własnych Administratora, jak również powiązanych z nim podmiotów ( „Partnerów”), w tym marketingu przy wykorzystaniu platform RTB oraz informatycznych urządzeń końcowych;

* zautomatyzowanego przetwarzania - profilowania moich danych osobowych, prowadzących do analizy i prognozy osobistych preferencji, zachowań i postaw pod kątem działań marketingowych. Oświadczam, iż jest mi wiadome i akceptuję fakt, że proces profilowania skutkuje przygotowaniem spersonalizowanych ofert handlowych, rabatów i promocji, a nadto w każdym momencie przysługuje mi prawo do wniesienia od niego sprzeciwu;

* na otrzymywanie informacji handlowych przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych (zgodnie z ustawą z dnia 26 sierpnia 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. z 2002 r Nr 144 poz 1204 ze zmianami), w szczególności na przesyłanie na mój adres e-mail podany w procesie rejestracji spersonalizowanych informacji handlowych o produktach i usługach własnych Administratora, jak również współpracujących z nim podmiotów ( „Partnerów

* na przekazanie moich danych osobowych uzyskanych w procesie rejestracji i tworzenia konta Użytkownika wskazanym w Regulaminie Partnerom Administratora w celach tożsamych ze wskazanymi w powyższych oświadczeniach.
zwiń
Zapisz się i pomóż zwierzakom

Dzięki każdemu wypełnionemu formularzowi będziemy mieli możliwość przekazania niezbędnych artykułów dla potrzebujących zwierzaków. Pomoc jest możliwa dzięki reklamodawcom, z którymi prowadzimy współpracę.


Wypełnienie formularza zupełnie nic nie kosztuje, dlatego tym bardziej zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzakom!

Mops
Ciastko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.