Chomik syryjski – introwertyczny rozbójnik

Chomik syryjski

Potrzeba posiadania towarzysza podczas wykonywania codziennych obowiązków jest czymś naturalnym. Wielu ludzi jednak nie może pozwolić sobie na kupno (bądź adopcję) psa lub kota. Nie ulega wątpliwości, że te pupile wymagają stałej opieki i swego rodzaju poświęcenia. Ale to przecież nie jedyne zwierzaki, które mogą umilić nam dzień, prawda? Doskonałym przyjacielem może być także królik, szczur albo… chomik syryjski!

Chomik syryjski – gatunek uznany za wymarły…

…Oczywiście w przeszłości! Dzisiejsze chomiki syryjskie żyją i mają się nadzwyczaj dobrze. Warto jednak wspomnieć o ich ciekawej – nieco demonicznej zresztą – historii. Pierwsze wzmianki o chomiku syryjskim pojawiły się bowiem w roku 1839. To właśnie wtedy gatunek został odkryty i zdefiniowany przez brytyjskiego zoologa George’a Waterhouse’a. Późniejsze losy owego zwierzaka są jednak całkowicie nieznane i właśnie przez to gatunek został uznany za wymarły. Jako że historia lubi płatać figle – chomik syryjski został odkryty ponownie przez prof. Aharoniego w roku 1930. Znalazł on gniazdo samicy z młodymi, a to zapoczątkowało wspaniałe losy rasy chomik syryjski.

Piękność w rozmiarze XL

Chomik syryjski jest odmianą wyraźnie wyróżniającą się na tle pozostałych ras. Jest on bowiem znacznie większy od swoich braci, a jego ciało osiąga do 18 cm. długości. Chomik syryjski ma także krótkie i niezwykle umięśnione nogi (przystosowane do biegania), w związku z czym dla pupili tej rasy zaleca się kupno kołowrotka. Bardzo ważnym jest jednak, aby ów przyrząd posiadał odpowiednią wielkość (minimum 27 centymetrów średnicy) – w innym przypadku chomik może doznać poważnej kontuzji kręgosłupa.

Przyjacielski i wszędobylski

Przeciętny chomik syryjski to osobnik niezwykle towarzyski i ciekawski. Nie ulega jednak wątpliwości, że ma na to wpływ jego pochodzenie. Pupil kupiony u sprawdzonego hodowcy z całą pewnością od samego początku będzie przywiązany do nowego właściciela. Zwierzak zakupiony w sklepie zoologicznym pozostaje natomiast loterią. Początkowo może być on dziki i nieoswojony, zaś jego późniejsze zachowanie staje pod znakiem zapytania. Chomik syryjski kupiony w „zoologu” tak samo może być doskonałym przyjacielem, jak i do końca życia pozostawać w pozycji obronnej. Wszystko zależy od jego przeżyć we wczesnym etapie dzieciństwa.

Minimalny metraż mieszkania

Decydując się na kupno zwierzaka trzeba wiedzieć, w jaki sposób najlepiej zadbać o jego potrzeby. W związku z tym należy zaopatrzyć się w odpowiednich rozmiarów klatkę oraz wartościowe pożywienie. Przy wyborze „mieszkania” dla pupila warto kierować się zasadą „im większe tym lepsze”. Jeśli jednak nie masz nieograniczonego miejsca w domu, minimalne rozmiary klatki wynoszą 80×40 cm. Pamiętaj, że chomik syryjski to zwierzak pierwotnie żyjący dziko, toteż im mniejsze ma terytorium, tym bardziej czuje się uwięziony.

Urozmaicona dieta

Warto wiedzieć jednak, że nawet najlepiej wyposażona klatka nie da chomikowi pełni szczęścia. Dopiero funkcjonalne mieszkanie uzupełnione o porządną dietę sprawi, że pupil poczuje się naprawdę dobrze. A chomik syryjski wcale nie ma dużych wymagań! Potrzebuje on bowiem jak najbardziej naturalnej karmy podstawowej (bez dodatku cukrów i kolorowych chrupek), dobrego granulatu oraz, od czasu do czasu, warzyw i owoców. To wszystko!

O czym warto pamiętać?

Zanim kupisz chomika, koniecznie przemyśl ten temat kilkukrotnie. Pamiętaj, że z całą pewnością nie jest to zwierzak odpowiedni dla małych dzieci – chomik syryjski posiada niezwykle ostre i silne zęby, które (przy nieodpowiednim traktowaniu) mogą wyrządzić sporą krzywdę. Małe dziecko, nawet nieświadomie, może natomiast zrobić coś, co pupilowi po prostu się nie spodoba. Bierz pod uwagę również fakt, że to zwierzę nocne, które powoduje całkiem sporo hałasu. Jeśli więc masz słaby sen, jego klatka nie powinna stać w sypialni. Pamiętaj także, że chomiki, wbrew temu, co mogłoby się wydawać, to absolutne samotniki. Nie tolerują one towarzystwa innych przedstawicieli swojego gatunku, więc nie próbuj uszczęśliwiać swojego pupila na siłę.

Mimo wszystko – warto!

Chomik syryjski to jednak niezwykle przyjacielskie stworzenie, które, z całą pewnością, będzie doskonałym towarzyszem dla odpowiedzialnego człowieka. Jeśli zatem jesteś zdecydowany na zakup przyjaciela, znajdź odpowiednią hodowlę i rozpocznij przygotowania wyprawki. Po powrocie nie wymagaj jednak od pupila cudów. Pamiętaj, że Twój dom jest dla niego zupełnie nowym miejscem, a Ty… Obcym człowiekiem. Oswajaj go powoli, rozmawiaj z nim i bądź cierpliwy. Jesteśmy pewni, że takie zachowanie sprawi, iż chomik syryjski będzie dla Ciebie wspaniałym zwierzakiem!

Zostaw komentarz

Zaznacz wszystkie
Oświadczam *, że zapoznałem /łam się z Regulaminem i Polityką Prywatności i akceptuję ich treść.
Oświadczam *, że mam ukończone 16 lat i wyrażam w sposób świadomy i dobrowolny zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w procesie rejestracji rozwiń w postaci: indywidualnego ID nadawanego podczas rejestracji, IP i daty rejestracji, IP i daty potwierdzenia rejestracji, adresu e-mail, imienia, województwa w celu:

* umożliwienia mi korzystania z Serwisu, realizacji usług świadczonych przez Serwis, wypełnienia zobowiązań wynikających z umów zawartych pomiędzy mną a Serwisem oraz świadczenia na moją rzecz przez Administratora usług drogą elektroniczną;

* prowadzenia marketingu produktów i usług własnych Administratora, jak również powiązanych z nim podmiotów ( „Partnerów”), w tym marketingu przy wykorzystaniu platform RTB oraz informatycznych urządzeń końcowych;

* zautomatyzowanego przetwarzania - profilowania moich danych osobowych, prowadzących do analizy i prognozy osobistych preferencji, zachowań i postaw pod kątem działań marketingowych. Oświadczam, iż jest mi wiadome i akceptuję fakt, że proces profilowania skutkuje przygotowaniem spersonalizowanych ofert handlowych, rabatów i promocji, a nadto w każdym momencie przysługuje mi prawo do wniesienia od niego sprzeciwu;

* na otrzymywanie informacji handlowych przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych (zgodnie z ustawą z dnia 26 sierpnia 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. z 2002 r Nr 144 poz 1204 ze zmianami), w szczególności na przesyłanie na mój adres e-mail podany w procesie rejestracji spersonalizowanych informacji handlowych o produktach i usługach własnych Administratora, jak również współpracujących z nim podmiotów ( „Partnerów

* na przekazanie moich danych osobowych uzyskanych w procesie rejestracji i tworzenia konta Użytkownika wskazanym w Regulaminie Partnerom Administratora w celach tożsamych ze wskazanymi w powyższych oświadczeniach.
zwiń
Zapisz się i pomóż zwierzakom

Dzięki każdemu wypełnionemu formularzowi będziemy mieli możliwość przekazania niezbędnych artykułów dla potrzebujących zwierzaków. Pomoc jest możliwa dzięki reklamodawcom, z którymi prowadzimy współpracę.


Wypełnienie formularza zupełnie nic nie kosztuje, dlatego tym bardziej zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzakom!

Mops
Ciastko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.