Mops – symbol zakonu Masonów

Pies mops

Istnieje niewiele ras psów, które wzbudzają w ludziach skrajne emocje. Trudno jednak nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że pupile rasy Mops są, delikatnie mówiąc, specyficzne. I choć pieski te stają się w Polsce coraz bardziej popularne, wciąż budzą wiele kontrowersji. Bo przecież wyglądem nawet w najmniejszym stopniu nie przypominają wilków, prawda? Kim zatem są Mopsy? Skąd się wzięły? Czy faktycznie są chorowite? Serdecznie zapraszamy do lektury!

Mops – natchnienie dawnych artystów

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Mopsy to jedne ze starszych psów, o których słyszał świat. Ich historia sięga bowiem V w. p.n.e.! Dziś oficjalnie mówi się, że owe zwierzaki mają swoje korzenie w Chinach. Swego czasu motyw ich uroczych pyszczków bardzo często pojawiał się nawet na chińskiej porcelanie. I choć obecnie może się to wydawać odrobinę dziwne, pieski rasy Mops były niegdyś prawdziwymi arystokratami. Gdy przybyły do Europy (na przełomie XVI i XVII wieku) nierzadko gościły na dworach Anglii, Holandii oraz Francji.

Serdeczna kulka zatroskania

Wydawać by się mogło, że przedstawiciele rasy Mops są wiecznie zatroskane i pesymistycznie nastawione do otaczającej rzeczywistości. Nic bardziej mylnego! To niezwykle przyjacielskie i sympatyczne zwierzaki, które są, dosłownie, duszą towarzystwa. Przeciętny Mops nie lubi zatem samotności i braku zainteresowania jego „psosobą”. Mało tego – potrafi dość dobitnie okazać, że nie poświęca mu się wystarczająco dużo uwagi.  W tym miejscu warto dodać, że Mops ma w zwyczaju wybieranie sobie przewodnika. Co to oznacza? Piesek tej rasy obdarza szczególnymi względami jedną osobę ze „stada”, jednak dla całej reszty wciąż pozostaje niezwykle miłym stworzeniem.

Wyłupiaste oczy – rozczulający… problem

Jeśli rasa Mops urzekła Cię swoim bezpretensjonalnym stylem bycia i zdecydowałeś się na jej kupno, koniecznie zapoznaj się z chorobami, które są dla niej charakterystyczne. A niestety lista jest dosyć długa… Pierwszym schorzeniem, które potencjalnie może dopaść tego zwierzaka, jest zespół suchego oka. Rogówka aparatu wzrokowego Mopsa jest bowiem niewłaściwie nawilżana, a to może prowadzić do wrzodów. Kolejnymi chorobami oczu, na jakie narażony jest Mops, są na przykład: powierzchowne zapalenie rogówki oraz dwurzędowość rzęs.

Chrapanie – zabawne czy smutne?

To jednak nie największy problem. W związku z występującymi wadami genetycznymi u Mopsów często mówi się o zespole brachycefalicznym. Choroba ta wiąże się z takimi przypadłościami, jak zapadnięcie tchawicy, wąski otwór nosowy oraz przedłużone podniebienie miękkie. I choć z niektórymi wadami można walczyć operacyjnie, nie wpłynie to w żaden sposób na charakterystyczne mopsie chrapanie. Wbrew pozorom nie ma w tym nic uroczego – chrapanie jest wynikiem poważnych schorzeń genetycznych, które są nieodłączną częścią Mopsów.

Czy Mops to pies dla Ciebie?

Przed zakupem pupila rasy Mops przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, czy jesteś w stanie poradzić sobie z nim finansowo. Nie ulega wątpliwości, że lista wrodzonych chorób genetycznych to prawdziwa pieniężna studnia. Jeśli odpowiedź brzmi „tak” – nie masz się nad czym zastanawiać! Mopsy to naprawdę wspaniałe i przyjacielskie stworzenia, które są doskonałym towarzystwem zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci… Oczywiście pod warunkiem, że dzieci wiedzą, w jaki sposób obchodzić się z psami. Nie bagatelizuj jednak klasycznej psiej natury Mopsa – pamiętaj, że to potwornie inteligentne stworzenia, które chętnie podlegają pracy umysłowej. Uwielbiają uczyć się nowych sztuczek i… sprawdzać, na ile właściciel może im pozwolić. To jednak, mimo wszystko, niezwykle wierne i serdeczne psy. W końcu nie bez przyczyny w XVIII wieku Mops został symbolem masońskiego zakonu, nieprawdaż?

Zostaw komentarz

Zaznacz wszystkie
Oświadczam *, że zapoznałem /łam się z Regulaminem i Polityką Prywatności i akceptuję ich treść.
Oświadczam *, że mam ukończone 16 lat i wyrażam w sposób świadomy i dobrowolny zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w procesie rejestracji rozwiń w postaci: indywidualnego ID nadawanego podczas rejestracji, IP i daty rejestracji, IP i daty potwierdzenia rejestracji, adresu e-mail, imienia, województwa w celu:

* umożliwienia mi korzystania z Serwisu, realizacji usług świadczonych przez Serwis, wypełnienia zobowiązań wynikających z umów zawartych pomiędzy mną a Serwisem oraz świadczenia na moją rzecz przez Administratora usług drogą elektroniczną;

* prowadzenia marketingu produktów i usług własnych Administratora, jak również powiązanych z nim podmiotów ( „Partnerów”), w tym marketingu przy wykorzystaniu platform RTB oraz informatycznych urządzeń końcowych;

* zautomatyzowanego przetwarzania - profilowania moich danych osobowych, prowadzących do analizy i prognozy osobistych preferencji, zachowań i postaw pod kątem działań marketingowych. Oświadczam, iż jest mi wiadome i akceptuję fakt, że proces profilowania skutkuje przygotowaniem spersonalizowanych ofert handlowych, rabatów i promocji, a nadto w każdym momencie przysługuje mi prawo do wniesienia od niego sprzeciwu;

* na otrzymywanie informacji handlowych przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych (zgodnie z ustawą z dnia 26 sierpnia 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. z 2002 r Nr 144 poz 1204 ze zmianami), w szczególności na przesyłanie na mój adres e-mail podany w procesie rejestracji spersonalizowanych informacji handlowych o produktach i usługach własnych Administratora, jak również współpracujących z nim podmiotów ( „Partnerów

* na przekazanie moich danych osobowych uzyskanych w procesie rejestracji i tworzenia konta Użytkownika wskazanym w Regulaminie Partnerom Administratora w celach tożsamych ze wskazanymi w powyższych oświadczeniach.
zwiń
Zapisz się i pomóż zwierzakom

Dzięki każdemu wypełnionemu formularzowi będziemy mieli możliwość przekazania niezbędnych artykułów dla potrzebujących zwierzaków. Pomoc jest możliwa dzięki reklamodawcom, z którymi prowadzimy współpracę.


Wypełnienie formularza zupełnie nic nie kosztuje, dlatego tym bardziej zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzakom!

Mops
Ciastko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.