Istnieje niewiele ras psów, które wzbudzają w ludziach skrajne emocje. Trudno jednak nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że pupile rasy Mops są, delikatnie mówiąc, specyficzne. I choć pieski te stają się w Polsce coraz bardziej popularne, wciąż budzą wiele kontrowersji. Bo przecież wyglądem nawet w najmniejszym stopniu nie przypominają wilków, prawda? Kim zatem są Mopsy? Skąd się wzięły? Czy faktycznie są chorowite? Serdecznie zapraszamy do lektury!
Mops – natchnienie dawnych artystów
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Mopsy to jedne ze starszych psów, o których słyszał świat. Ich historia sięga bowiem V w. p.n.e.! Dziś oficjalnie mówi się, że owe zwierzaki mają swoje korzenie w Chinach. Swego czasu motyw ich uroczych pyszczków bardzo często pojawiał się nawet na chińskiej porcelanie. I choć obecnie może się to wydawać odrobinę dziwne, pieski rasy Mops były niegdyś prawdziwymi arystokratami. Gdy przybyły do Europy (na przełomie XVI i XVII wieku) nierzadko gościły na dworach Anglii, Holandii oraz Francji.
Serdeczna kulka zatroskania
Wydawać by się mogło, że przedstawiciele rasy Mops są wiecznie zatroskane i pesymistycznie nastawione do otaczającej rzeczywistości. Nic bardziej mylnego! To niezwykle przyjacielskie i sympatyczne zwierzaki, które są, dosłownie, duszą towarzystwa. Przeciętny Mops nie lubi zatem samotności i braku zainteresowania jego „psosobą”. Mało tego – potrafi dość dobitnie okazać, że nie poświęca mu się wystarczająco dużo uwagi. W tym miejscu warto dodać, że Mops ma w zwyczaju wybieranie sobie przewodnika. Co to oznacza? Piesek tej rasy obdarza szczególnymi względami jedną osobę ze „stada”, jednak dla całej reszty wciąż pozostaje niezwykle miłym stworzeniem.
Wyłupiaste oczy – rozczulający… problem
Jeśli rasa Mops urzekła Cię swoim bezpretensjonalnym stylem bycia i zdecydowałeś się na jej kupno, koniecznie zapoznaj się z chorobami, które są dla niej charakterystyczne. A niestety lista jest dosyć długa… Pierwszym schorzeniem, które potencjalnie może dopaść tego zwierzaka, jest zespół suchego oka. Rogówka aparatu wzrokowego Mopsa jest bowiem niewłaściwie nawilżana, a to może prowadzić do wrzodów. Kolejnymi chorobami oczu, na jakie narażony jest Mops, są na przykład: powierzchowne zapalenie rogówki oraz dwurzędowość rzęs.
Chrapanie – zabawne czy smutne?
To jednak nie największy problem. W związku z występującymi wadami genetycznymi u Mopsów często mówi się o zespole brachycefalicznym. Choroba ta wiąże się z takimi przypadłościami, jak zapadnięcie tchawicy, wąski otwór nosowy oraz przedłużone podniebienie miękkie. I choć z niektórymi wadami można walczyć operacyjnie, nie wpłynie to w żaden sposób na charakterystyczne mopsie chrapanie. Wbrew pozorom nie ma w tym nic uroczego – chrapanie jest wynikiem poważnych schorzeń genetycznych, które są nieodłączną częścią Mopsów.
Czy Mops to pies dla Ciebie?
Przed zakupem pupila rasy Mops przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, czy jesteś w stanie poradzić sobie z nim finansowo. Nie ulega wątpliwości, że lista wrodzonych chorób genetycznych to prawdziwa pieniężna studnia. Jeśli odpowiedź brzmi „tak” – nie masz się nad czym zastanawiać! Mopsy to naprawdę wspaniałe i przyjacielskie stworzenia, które są doskonałym towarzystwem zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci… Oczywiście pod warunkiem, że dzieci wiedzą, w jaki sposób obchodzić się z psami. Nie bagatelizuj jednak klasycznej psiej natury Mopsa – pamiętaj, że to potwornie inteligentne stworzenia, które chętnie podlegają pracy umysłowej. Uwielbiają uczyć się nowych sztuczek i… sprawdzać, na ile właściciel może im pozwolić. To jednak, mimo wszystko, niezwykle wierne i serdeczne psy. W końcu nie bez przyczyny w XVIII wieku Mops został symbolem masońskiego zakonu, nieprawdaż?