Metody oznakowania psa

Adresatka

Pies to od wieków najlepszy przyjaciel człowieka – to nie ulega wątpliwości. Jednak nawet najbardziej przywiązany do swojego właściciela pupil pewnego dnia może po prostu uciec. Powodem tego może być strach – wyobraźmy sobie sytuację, w której obok lękliwego psa niespodziewanie wybucha petarda. Przyczyną ucieczki może być także instynkt – zawsze warto pamiętać, że przodkiem psa jest wilk. To z kolei oznacza, że psi instynkt czasami może być silniejszy, niż zdrowy rozsądek. Rozwiązaniem tego problemu są różne metody oznakowania psa. Jak zatem najlepiej zabezpieczyć swojego pieska przed potencjalną ucieczką? Jakie są dostępne metody oznakowania psa? Co zrobić, żeby pupil bez problemu wrócił do domu? Zapraszam do lektury.

Adresatka lub identyfikator

To niewielki breloczek przypinany do obroży lub szelek zwierzęcia. Na identyfikatorze najczęściej znajdują się wygrawerowane dane właściciela wraz z numerem kontaktowym. Bardzo często znajdziemy na nim także imię psiaka i informację o tym, że zwierzę ma właściciela, jednak się zgubiło. Największym plusem tego typu rozwiązania jest oczywiście ogromna dostępność adresatek na rynku. Przy okazji plusem jest także cena – jeśli akurat brakuje nam gotówki, możemy postawić na najtańsze rozwiązanie; identyfikatory możemy dostać już za symboliczne 5 zł. Zasadniczym minusem jest jednak niepraktyczność. Wyobraź sobie psa, który w strachu gna ile sił w łapach wprost przed siebie. To właśnie wtedy może zerwać adresatkę, a nawet całą obrożę. Wtedy osoba, która znajdzie naszego pupila, nie będzie dysponować numerem kontaktowym.

Chip – podskórny dowód osobisty

Na szczęście istnieją także bardziej zaawansowane metody znakowania. Doskonałym przykładem jest oczywiście chip (mikrochip), który jest wszczepiany bezpośrednio pod skórę psiaka. Zabieg odbywa się za pomocą strzykawki oraz igły i jest właściwie bezbolesny dla zwierzaka. Dzięki temu rozwiązaniu nasz pupil zyskuje swój indywidualny numer, co właściwie możemy przełożyć na ludzki pesel. Numer mikrochipa składa się z dziewięciu cyfr i jest możliwy do odczytania w większości gabinetów weterynaryjnych. Ważne, by pamiętać o zarejestrowaniu chipa! Często zdarzają się przypadki, kiedy znaleziony psiak ma chip, jednak nie widnieje on w żadnej bazie. I to właśnie Twoje zadanie, właścicielu. Gdy tylko zachipujesz swojego pupila, od razu zarejestruj numer w dowolnej bazie. W innym wypadku mikrochip będzie całkowicie bezużyteczny – Twoje dane nie będą bowiem możliwe do odczytania.

Tatuaż na skórze

Nie wszystkie metody znakowania są jednak przeznaczone dla „zwykłych” właścicieli. Tatuaż jest sposobem identyfikowania dostępnym wyłącznie dla hodowców. Jest on wykonywany, w zależności od rasy i oddziału przynależności, na uchu lub na brzuchu psiaka. Tatuaż składa się z jednej dużej litery oraz z trzech cyfr – to indywidualne oznakowanie konkretnego oddziału ZKwP. Numer tatuażu jest niepowtarzalny – oznacza to, że każdy psiak, który jest posiadaczem „rysunku”, posiada na sobie swoisty dowód tożsamości. Dzięki temu możliwa jest szybka identyfikacja pupila w razie zaginięcia lub kradzieży.

Podsumowując…

Jeśli jesteś właścicielem kundelka, nie masz możliwości wykonania na jego skórze tatuażu identyfikacyjnego. W związku z tym radzimy, abyś „wyposażył” swojego pupila zarówno w chip, jak i w adresatkę. To, w razie ucieczki, znacząco wpłynie na szybkość i efektywność odnalezienia Twojego przyjaciela. Pamiętaj, że sama adresatka z łatwością może spaść z obroży, zaś chip, znajdujący się pod skórą, nie ma możliwości „ucieczki”. Połączenie adresówka + chip to doskonały sposób na profilaktyczną ochronę zwierzaka przed wpadnięciem w niepowołane ręce.

Zostaw komentarz

Zaznacz wszystkie
Oświadczam *, że zapoznałem /łam się z Regulaminem i Polityką Prywatności i akceptuję ich treść.
Oświadczam *, że mam ukończone 16 lat i wyrażam w sposób świadomy i dobrowolny zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w procesie rejestracji rozwiń w postaci: indywidualnego ID nadawanego podczas rejestracji, IP i daty rejestracji, IP i daty potwierdzenia rejestracji, adresu e-mail, imienia, województwa w celu:

* umożliwienia mi korzystania z Serwisu, realizacji usług świadczonych przez Serwis, wypełnienia zobowiązań wynikających z umów zawartych pomiędzy mną a Serwisem oraz świadczenia na moją rzecz przez Administratora usług drogą elektroniczną;

* prowadzenia marketingu produktów i usług własnych Administratora, jak również powiązanych z nim podmiotów ( „Partnerów”), w tym marketingu przy wykorzystaniu platform RTB oraz informatycznych urządzeń końcowych;

* zautomatyzowanego przetwarzania - profilowania moich danych osobowych, prowadzących do analizy i prognozy osobistych preferencji, zachowań i postaw pod kątem działań marketingowych. Oświadczam, iż jest mi wiadome i akceptuję fakt, że proces profilowania skutkuje przygotowaniem spersonalizowanych ofert handlowych, rabatów i promocji, a nadto w każdym momencie przysługuje mi prawo do wniesienia od niego sprzeciwu;

* na otrzymywanie informacji handlowych przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych (zgodnie z ustawą z dnia 26 sierpnia 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. z 2002 r Nr 144 poz 1204 ze zmianami), w szczególności na przesyłanie na mój adres e-mail podany w procesie rejestracji spersonalizowanych informacji handlowych o produktach i usługach własnych Administratora, jak również współpracujących z nim podmiotów ( „Partnerów

* na przekazanie moich danych osobowych uzyskanych w procesie rejestracji i tworzenia konta Użytkownika wskazanym w Regulaminie Partnerom Administratora w celach tożsamych ze wskazanymi w powyższych oświadczeniach.
zwiń
Zapisz się i pomóż zwierzakom

Dzięki każdemu wypełnionemu formularzowi będziemy mieli możliwość przekazania niezbędnych artykułów dla potrzebujących zwierzaków. Pomoc jest możliwa dzięki reklamodawcom, z którymi prowadzimy współpracę.


Wypełnienie formularza zupełnie nic nie kosztuje, dlatego tym bardziej zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzakom!

Mops
Ciastko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.