Czy warto szczepić króliki?

Królik

Króliki to zwierzęta bardzo terytorialne, w związku z czym niewiele z nich lubi spędzać czas na świeżym powietrzu. Nie oznacza to jednak, że szczepienia ich nie dotyczą! Czy warto zatem szczepić króliki? To zwierzaki narażone na masę okrutnych chorób, którymi mogą zostać zarażone nawet przez ukąszenie komara. Najlepszym sposobem na uniknięcie zagrożenia są oczywiście szczepienia. Poniżej przedstawimy dwie najbardziej popularne choroby królicze, z którymi można walczyć poprzez profilaktykę. Gwarantujemy, że za moment sam dojdziesz do wniosku, że zaszczepienie Twojego królika jest tak ważne, jak dostęp do świeżej wody.

Myksomatoza – charakterystyka

To bardzo ciężka i najczęściej śmiertelna choroba przenoszona bezpośrednio przez komary i pchły. Zdarza się również, że królik może zarazić się pośrednio – poprzez zanieczyszczoną wodę lub jedzenie. W tym przypadku badania nie pozostawiają złudzeń – większość zwierząt nie przeżywa więcej niż 12 dni od momentu zarażenia. W tym momencie warto zaznaczyć, że objawy choroby nie są widoczne od razu. Pojawiają się najczęściej dopiero po kilku dniach.

Objawy myksomatozy

Nie ulega wątpliwości, że objawy myksomatozy są przerażające. Do najczęstszych z nich można wymienić zaczerwienienie i obrzęk powiek oraz obrzęk innych części ciała (np. głowa, uszy, wargi oraz narządy płciowe). U królików zarażonych myksomatozą występuje także bardzo wysoka gorączka, która sięga nawet do 42 stopni Celsjusza. Zdarza się, choć bardzo rzadko, że królik pokonuje myksomatozę. Niestety powikłania chorobowe, takie jak zapalenie płuc i bakteryjne zakażenie układu oddechowego, najczęściej i tak finalnie prowadzą do śmierci.

Pomór – charakterystyka

Czyli, inaczej mówiąc, wirusowa krwotoczna choroba królików lub RHD. To bardzo zaraźliwa choroba o naprawdę trudnym przebiegu, a jej śmiertelność waha się między 90 a 100%. Pomór przenoszony jest poprzez pchły, jednak królik może zarazić się także bezpośrednio od zwierzaka, który przebył chorobę nawet miesiąc wcześniej. Zaskakujące jest, że zwierzę może „złapać” chorobę również z zanieczyszczonej wody, paszy, klatki oraz ubrań ludzkich.

Objawy pomoru

RHD występuje w trzech odmianach – nadostrej, ostrej oraz podostrej. Najgroźniejszą postacią jest oczywiście kategoria nadostra. W tym przypadku bardzo trudno zaobserwować jakiekolwiek objawy – śmierć następuje bowiem w ciągu kilku godzin od momentu zarażenia. Postać ostra charakteryzuje się wysoką gorączką, krwotokiem z nosa, omdleniami, drgawkami oraz posmutnieniem. Odmianę podostrą natomiast można rozpoznać poprzez takie objawy, jak na przykład brak apetytu, biegunka, krwawy wyciek z nosa oraz duszność i przyspieszona akcja serca. Warto dodać, że postać podostra jest spotykana niezwykle rzadko – pomór atakuje bez jakiegokolwiek ostrzeżenia.

Reasumując

Powróćmy zatem do pytania, które postawiliśmy na początku artykułu – Czy warto szczepić króliki? Jesteśmy pewni, że w tym miejscu to pytanie stało się retoryczne. Pamiętaj, że szczepienie raz lub dwa razy do roku (w zależności od rodzaju szczepionki) może uchronić Twojego królika przed ciężką chorobą, a nawet przed śmiercią w męczarniach.  Sezon na komary w pełni, więc jeśli jeszcze nie zaszczepiłeś swojego zwierzaka, chwytaj za transporter i czym prędzej udaj się do weterynarza. Gwarantujemy, że Twój królik (mimo początkowych fochów) będzie Ci za to wdzięczny!

Zostaw komentarz

Zaznacz wszystkie
Oświadczam *, że zapoznałem /łam się z Regulaminem i Polityką Prywatności i akceptuję ich treść.
Oświadczam *, że mam ukończone 16 lat i wyrażam w sposób świadomy i dobrowolny zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w procesie rejestracji rozwiń w postaci: indywidualnego ID nadawanego podczas rejestracji, IP i daty rejestracji, IP i daty potwierdzenia rejestracji, adresu e-mail, imienia, województwa w celu:

* umożliwienia mi korzystania z Serwisu, realizacji usług świadczonych przez Serwis, wypełnienia zobowiązań wynikających z umów zawartych pomiędzy mną a Serwisem oraz świadczenia na moją rzecz przez Administratora usług drogą elektroniczną;

* prowadzenia marketingu produktów i usług własnych Administratora, jak również powiązanych z nim podmiotów ( „Partnerów”), w tym marketingu przy wykorzystaniu platform RTB oraz informatycznych urządzeń końcowych;

* zautomatyzowanego przetwarzania - profilowania moich danych osobowych, prowadzących do analizy i prognozy osobistych preferencji, zachowań i postaw pod kątem działań marketingowych. Oświadczam, iż jest mi wiadome i akceptuję fakt, że proces profilowania skutkuje przygotowaniem spersonalizowanych ofert handlowych, rabatów i promocji, a nadto w każdym momencie przysługuje mi prawo do wniesienia od niego sprzeciwu;

* na otrzymywanie informacji handlowych przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych (zgodnie z ustawą z dnia 26 sierpnia 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. z 2002 r Nr 144 poz 1204 ze zmianami), w szczególności na przesyłanie na mój adres e-mail podany w procesie rejestracji spersonalizowanych informacji handlowych o produktach i usługach własnych Administratora, jak również współpracujących z nim podmiotów ( „Partnerów

* na przekazanie moich danych osobowych uzyskanych w procesie rejestracji i tworzenia konta Użytkownika wskazanym w Regulaminie Partnerom Administratora w celach tożsamych ze wskazanymi w powyższych oświadczeniach.
zwiń
Zapisz się i pomóż zwierzakom

Dzięki każdemu wypełnionemu formularzowi będziemy mieli możliwość przekazania niezbędnych artykułów dla potrzebujących zwierzaków. Pomoc jest możliwa dzięki reklamodawcom, z którymi prowadzimy współpracę.


Wypełnienie formularza zupełnie nic nie kosztuje, dlatego tym bardziej zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzakom!

Mops
Ciastko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.