Czym jest paszport dla psa?

Pies

Choć pogoda w tym roku nas nie rozpieszcza, wakacje trwają w najlepsze. A to oczywiście wspaniała okazja do wyjazdu ze swoim pupilem! Psy to stworzenia wybitnie ciekawe świata i zabieranie ich na wycieczki jest świetną odskocznią od codziennej rutyny… Tym bardziej, że w Polsce powstaje coraz więcej miejsc przyjaznych psom. Z reguły nie ma problemu, żeby spędzić urlop z czworonożnym przyjacielem. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy marzy nam się podróż za granicę? Czy wymagany będzie paszport dla psa? Serdecznie zapraszamy do lektury!

Po co psu paszport?

Paszport dla psa umożliwia zidentyfikowanie zwierzęcia podczas przewożenia go przez granicę. Wbrew pozorom to niezwykle ważny dokument! To właśnie w nim znajdują się bowiem informacje o aktualnych szczepieniach, szczegóły dotyczące ogólnego stanu zdrowia, dane identyfikacyjne (takie jak numer chip lub tatuażu) oraz – oczywiście – imię i nazwisko opiekuna. Paszport dla psa jest niezbędnym dokumentem do przekroczenia wraz z pupilem granicy państwa.

Jak wyrobić paszport dla psa?

Pismo, a w zasadzie niewielka książeczka, wystawiana jest przez uprawnionego lekarza weterynarii. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie każdy weterynarz posiada uprawnienia do wystawienia paszportu dla psa. Podmioty prawne uznają wyłącznie dokumentację wydaną przez zarejestrowanego lekarza. Jeśli więc stajesz przed wyzwaniem stworzenia paszportu dla swojego pupila, koniecznie zapytaj swojego weterynarza, czy posiada uprawnienia do wystawienia takiego dokumentu.

Jakie są koszty?

Choć wydawać by się mogło, że wyrobienie paszportu dla psa to droga zabawa, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Koszt wyrobienia paszportu wynosi bowiem 100 zł, a sam dokument ważny jest przez całe życie zwierzaka. Jest to zatem jednorazowa opłata. Musisz jednak pamiętać o dodatkowych kosztach, które niektórzy właściciele muszą ponosić. Mowa oczywiście o karach za nieaktualne szczepienia lub o zapłacie za zachipowanie zwierzaka. Granicę kraju może bowiem przekroczyć wyłącznie oznakowany (chip lub tatuaż) zwierzak.

Mam 3-miesięcznego szczeniaka – co robić?

W tym przypadku procedura jest odrobinę bardziej skomplikowana. A wynika to z faktu, że niektóre szczepienia uzyskują ważność dopiero po czasie. Na przykład szczepienie przeciwko wściekliźnie – zaczyna być aktualne po 21 dniach od momentu zaszczepienia. Co zatem jest problemowe? Oczywiście fakt, że przeciwko wściekliźnie mogą być zaszczepione psiaki, które ukończyły trzeci miesiąc życia.

Jestem zdecydowany!

Jeśli podjąłeś decyzję o podróżowaniu ze swoim pupilem, koniecznie zajrzyj na stronę Głównego Inspektoratu Weterynarii. Znajdziesz tam całe mnóstwo przydatnych informacji, które pomogą Ci w wyrobieniu paszportu dla psiaka. Pamiętaj również, że niektóre państwa wymagają od właścicieli czworonogów dodatkowych badań. To oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale bądźmy szczerzy – warto!

Zostaw komentarz

Zaznacz wszystkie
Oświadczam *, że zapoznałem /łam się z Regulaminem i Polityką Prywatności i akceptuję ich treść.
Oświadczam *, że mam ukończone 16 lat i wyrażam w sposób świadomy i dobrowolny zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w procesie rejestracji rozwiń w postaci: indywidualnego ID nadawanego podczas rejestracji, IP i daty rejestracji, IP i daty potwierdzenia rejestracji, adresu e-mail, imienia, województwa w celu:

* umożliwienia mi korzystania z Serwisu, realizacji usług świadczonych przez Serwis, wypełnienia zobowiązań wynikających z umów zawartych pomiędzy mną a Serwisem oraz świadczenia na moją rzecz przez Administratora usług drogą elektroniczną;

* prowadzenia marketingu produktów i usług własnych Administratora, jak również powiązanych z nim podmiotów ( „Partnerów”), w tym marketingu przy wykorzystaniu platform RTB oraz informatycznych urządzeń końcowych;

* zautomatyzowanego przetwarzania - profilowania moich danych osobowych, prowadzących do analizy i prognozy osobistych preferencji, zachowań i postaw pod kątem działań marketingowych. Oświadczam, iż jest mi wiadome i akceptuję fakt, że proces profilowania skutkuje przygotowaniem spersonalizowanych ofert handlowych, rabatów i promocji, a nadto w każdym momencie przysługuje mi prawo do wniesienia od niego sprzeciwu;

* na otrzymywanie informacji handlowych przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych (zgodnie z ustawą z dnia 26 sierpnia 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. z 2002 r Nr 144 poz 1204 ze zmianami), w szczególności na przesyłanie na mój adres e-mail podany w procesie rejestracji spersonalizowanych informacji handlowych o produktach i usługach własnych Administratora, jak również współpracujących z nim podmiotów ( „Partnerów

* na przekazanie moich danych osobowych uzyskanych w procesie rejestracji i tworzenia konta Użytkownika wskazanym w Regulaminie Partnerom Administratora w celach tożsamych ze wskazanymi w powyższych oświadczeniach.
zwiń
Zapisz się i pomóż zwierzakom

Dzięki każdemu wypełnionemu formularzowi będziemy mieli możliwość przekazania niezbędnych artykułów dla potrzebujących zwierzaków. Pomoc jest możliwa dzięki reklamodawcom, z którymi prowadzimy współpracę.


Wypełnienie formularza zupełnie nic nie kosztuje, dlatego tym bardziej zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzakom!

Mops
Ciastko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.