Lyssetky – tylko dla szczepionych pupili

Pies shi-tzu

Jakiś czas temu pisaliśmy o metodach oznakowania psów. Wśród nich znalazły się adresatki, tatuaże oraz chipy. Nie bez powodu nie wspominaliśmy jednak o tak zwanych lyssetkach… Nie są to bowiem typowe identyfikatory. Lyssetky zawierają w sobie zdecydowanie większą ilość informacji, niż przeciętne „breloczki” przypięte do obroży zwierzaka. Czym zatem jest owy produkt? Gdzie go szukać i w jaki sposób uzyskać? Czy kolor lyssetky coś oznacza? Serdecznie zapraszamy do lektury!

Co to właściwie jest?

Lyssetky to międzynarodowy system identyfikacji psów szczepionych przeciwko wściekliźnie. Nie bez przyczyny zresztą mamy do czynienia z tak dziwnie brzmiącą nazwą… Lyssa (z greckiego) oznacza bowiem po prostu wściekliznę. Lyssetka natomiast to metalowe odznaczenie świadczące o aktualnym szczepieniu Twojego zwierzaka. Taki identyfikator możesz przypiąć do obroży pupila, by ten z dumą nosił ją zaraz obok adresówki.

Lyssetky – kolory i kształty

Przywieszki produkowane są w czterech podstawowych kolorach, zaś na każdą barwę przypada odpowiedni kształt. Wyróżniamy: złoty owal, zielony dzwoneczek, czerwone serce, a także niebieską rozetę. Na każdy rok przypada określony kształt identyfikatora. Dla przykładu – w 2019 roku aktualnym symbolem szczepienia jest zielony dzwoneczek. W ubiegłym roku był to złoty owal, zaś dwa lata wstecz – granatowa rozeta. W przyszłym roku nasi pupile otrzymają czerwone serduszka. Następnie kształty i kolory będą się powtarzać.

Międzynarodowy symbol

Choć fizyczny rozmiar lyssetki jest niewielki, może być ona traktowana dosłownie jako dowód tożsamości zwierzaka. Jest to bowiem międzynarodowy symbol, na którym znajduje się cała gama przydatnych informacji. Psiaki noszące Lyssetky możemy spotkać między innymi w Czechach, Niemczech, USA i Kanadzie. No i oczywiście w Polsce! Na szczęście u nas także lyssetky są coraz bardziej popularne.

Co możemy wyczytać z lyssetky?

A jeśli już mowa o informacjach – lyssetka zawiera ich naprawdę całe mnóstwo. W górnej części lyssetky znajdziemy numer identyfikacyjny, na który składają się kolejno: kod ID przychodni, rok szczepienia oraz numer ID lyssetky (każda sztuka posiada swój niepowtarzalny numer). Następnie widoczna jest nazwa szczepienia, które zostało wykonane (np. „wścieklizna szczep.”). Poniżej umiejscowione są dane przychodni weterynaryjnej, w której szczepienie zostało wykonane – nazwa gabinetu, adres i telefon. Na samym dole natomiast widoczny jest międzynarodowy kod państwa. Całkiem sporo, jak na jeden niewielki identyfikator, prawda?

Czy lyssetka jest potrzebna?

Zdecydowanie tak. Wyobraź sobie sytuację, że Twój pupil (na przykład w strachu lub w samoobronie) gryzie obcą osobę w rękę. Lyssetka jest wtedy pierwszym sygnałem, że panika jest zbędna – w końcu pies jest szczepiony. Jeśli jednak ugryzionej osobie nie wystarcza tego typu dowód, a akurat nie masz przy sobie książeczki, wystarczy szybki telefon do gabinetu weterynaryjnego (numer podany jest na identyfikatorze). Lekarz weterynarii udzieli poszkodowanemu wszelkich informacji dotyczących aktualnych szczepień czworonoga.

Jak uzyskać lyssetkę?

Lyssetky dostępne są w gabinetach weterynaryjnych, które zdecydowały się na kupno identyfikatorów. Tego typu oznakowanie otrzymasz nieodpłatnie bezpośrednio po wykonanym szczepieniu.

Choć Lyssetka to maleńki znaczek przypięty do obroży, może nam pomóc w uniknięciu wielu nieprzyjemnych sytuacji. Warto pamiętać, że wyraziste kolory lyssetek nie są przypadkowe! To właśnie dzięki nim Straż Miejska z daleka może zaobserwować, czy Twój zwierzak posiada aktualne (coroczne) szczepienie przeciwko wściekliźnie. Pamiętaj również, że zaszczepienie Twojego pupila jest obowiązkiem prawnym! Oznacza to, że brak aktualnych szczepień może poskutkować wysokim mandatem (nawet do 5000 zł!).

Zostaw komentarz

Zaznacz wszystkie
Oświadczam *, że zapoznałem /łam się z Regulaminem i Polityką Prywatności i akceptuję ich treść.
Oświadczam *, że mam ukończone 16 lat i wyrażam w sposób świadomy i dobrowolny zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w procesie rejestracji rozwiń w postaci: indywidualnego ID nadawanego podczas rejestracji, IP i daty rejestracji, IP i daty potwierdzenia rejestracji, adresu e-mail, imienia, województwa w celu:

* umożliwienia mi korzystania z Serwisu, realizacji usług świadczonych przez Serwis, wypełnienia zobowiązań wynikających z umów zawartych pomiędzy mną a Serwisem oraz świadczenia na moją rzecz przez Administratora usług drogą elektroniczną;

* prowadzenia marketingu produktów i usług własnych Administratora, jak również powiązanych z nim podmiotów ( „Partnerów”), w tym marketingu przy wykorzystaniu platform RTB oraz informatycznych urządzeń końcowych;

* zautomatyzowanego przetwarzania - profilowania moich danych osobowych, prowadzących do analizy i prognozy osobistych preferencji, zachowań i postaw pod kątem działań marketingowych. Oświadczam, iż jest mi wiadome i akceptuję fakt, że proces profilowania skutkuje przygotowaniem spersonalizowanych ofert handlowych, rabatów i promocji, a nadto w każdym momencie przysługuje mi prawo do wniesienia od niego sprzeciwu;

* na otrzymywanie informacji handlowych przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych (zgodnie z ustawą z dnia 26 sierpnia 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. z 2002 r Nr 144 poz 1204 ze zmianami), w szczególności na przesyłanie na mój adres e-mail podany w procesie rejestracji spersonalizowanych informacji handlowych o produktach i usługach własnych Administratora, jak również współpracujących z nim podmiotów ( „Partnerów

* na przekazanie moich danych osobowych uzyskanych w procesie rejestracji i tworzenia konta Użytkownika wskazanym w Regulaminie Partnerom Administratora w celach tożsamych ze wskazanymi w powyższych oświadczeniach.
zwiń
Zapisz się i pomóż zwierzakom

Dzięki każdemu wypełnionemu formularzowi będziemy mieli możliwość przekazania niezbędnych artykułów dla potrzebujących zwierzaków. Pomoc jest możliwa dzięki reklamodawcom, z którymi prowadzimy współpracę.


Wypełnienie formularza zupełnie nic nie kosztuje, dlatego tym bardziej zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzakom!

Mops
Ciastko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.