Jakiś czas temu pisaliśmy o metodach oznakowania psów. Wśród nich znalazły się adresatki, tatuaże oraz chipy. Nie bez powodu nie wspominaliśmy jednak o tak zwanych lyssetkach… Nie są to bowiem typowe identyfikatory. Lyssetky zawierają w sobie zdecydowanie większą ilość informacji, niż przeciętne „breloczki” przypięte do obroży zwierzaka. Czym zatem jest owy produkt? Gdzie go szukać i w jaki sposób uzyskać? Czy kolor lyssetky coś oznacza? Serdecznie zapraszamy do lektury!
Co to właściwie jest?
Lyssetky to międzynarodowy system identyfikacji psów szczepionych przeciwko wściekliźnie. Nie bez przyczyny zresztą mamy do czynienia z tak dziwnie brzmiącą nazwą… Lyssa (z greckiego) oznacza bowiem po prostu wściekliznę. Lyssetka natomiast to metalowe odznaczenie świadczące o aktualnym szczepieniu Twojego zwierzaka. Taki identyfikator możesz przypiąć do obroży pupila, by ten z dumą nosił ją zaraz obok adresówki.
Lyssetky – kolory i kształty
Przywieszki produkowane są w czterech podstawowych kolorach, zaś na każdą barwę przypada odpowiedni kształt. Wyróżniamy: złoty owal, zielony dzwoneczek, czerwone serce, a także niebieską rozetę. Na każdy rok przypada określony kształt identyfikatora. Dla przykładu – w 2019 roku aktualnym symbolem szczepienia jest zielony dzwoneczek. W ubiegłym roku był to złoty owal, zaś dwa lata wstecz – granatowa rozeta. W przyszłym roku nasi pupile otrzymają czerwone serduszka. Następnie kształty i kolory będą się powtarzać.
Międzynarodowy symbol
Choć fizyczny rozmiar lyssetki jest niewielki, może być ona traktowana dosłownie jako dowód tożsamości zwierzaka. Jest to bowiem międzynarodowy symbol, na którym znajduje się cała gama przydatnych informacji. Psiaki noszące Lyssetky możemy spotkać między innymi w Czechach, Niemczech, USA i Kanadzie. No i oczywiście w Polsce! Na szczęście u nas także lyssetky są coraz bardziej popularne.
Co możemy wyczytać z lyssetky?
A jeśli już mowa o informacjach – lyssetka zawiera ich naprawdę całe mnóstwo. W górnej części lyssetky znajdziemy numer identyfikacyjny, na który składają się kolejno: kod ID przychodni, rok szczepienia oraz numer ID lyssetky (każda sztuka posiada swój niepowtarzalny numer). Następnie widoczna jest nazwa szczepienia, które zostało wykonane (np. „wścieklizna szczep.”). Poniżej umiejscowione są dane przychodni weterynaryjnej, w której szczepienie zostało wykonane – nazwa gabinetu, adres i telefon. Na samym dole natomiast widoczny jest międzynarodowy kod państwa. Całkiem sporo, jak na jeden niewielki identyfikator, prawda?
Czy lyssetka jest potrzebna?
Zdecydowanie tak. Wyobraź sobie sytuację, że Twój pupil (na przykład w strachu lub w samoobronie) gryzie obcą osobę w rękę. Lyssetka jest wtedy pierwszym sygnałem, że panika jest zbędna – w końcu pies jest szczepiony. Jeśli jednak ugryzionej osobie nie wystarcza tego typu dowód, a akurat nie masz przy sobie książeczki, wystarczy szybki telefon do gabinetu weterynaryjnego (numer podany jest na identyfikatorze). Lekarz weterynarii udzieli poszkodowanemu wszelkich informacji dotyczących aktualnych szczepień czworonoga.
Jak uzyskać lyssetkę?
Lyssetky dostępne są w gabinetach weterynaryjnych, które zdecydowały się na kupno identyfikatorów. Tego typu oznakowanie otrzymasz nieodpłatnie bezpośrednio po wykonanym szczepieniu.
Choć Lyssetka to maleńki znaczek przypięty do obroży, może nam pomóc w uniknięciu wielu nieprzyjemnych sytuacji. Warto pamiętać, że wyraziste kolory lyssetek nie są przypadkowe! To właśnie dzięki nim Straż Miejska z daleka może zaobserwować, czy Twój zwierzak posiada aktualne (coroczne) szczepienie przeciwko wściekliźnie. Pamiętaj również, że zaszczepienie Twojego pupila jest obowiązkiem prawnym! Oznacza to, że brak aktualnych szczepień może poskutkować wysokim mandatem (nawet do 5000 zł!).