Wszystkie koty to, bez wątpienia, niezwykle majestatyczne stworzenia. Są jednak rasy, które wzbudzają w nas zdecydowanie większy respekt, niż inne. To właśnie z tego względu dziś przedstawiamy Wam Kota Orientalnego, który jest tego doskonałym przykładem. Kot Orientalny wizualnie jest bowiem wyjątkowo dostojny i poważny, ale to tylko pozory! Jeśli zatem jesteście ciekawi charakteru tego niezwykłego zwierzaka, serdecznie zapraszamy do lektury.
Kot Orientalny – ukryte marzenie hodowców
Zanim jednak przejdziemy do cech, jakimi charakteryzuje się Kot Orientalny, warto wspomnieć nieco o jego historii. Rasa ta wywodzi się bowiem od Kota Syjamskiego, o którym pisaliśmy już wcześniej – serdecznie zapraszamy do osobnego artykułu. Oficjalnie mówi się, że powstanie Kota Orientalnego było spowodowane dwojakimi działaniami. Po pierwsze hodowcy marzyli o stworzeniu Kota Syjamskiego o innym umaszczeniu. Po drugie – próbowano odtworzyć koty domowe zdziesiątkowane w trakcie wojny. Krzyżowano więc Koty Syjamskie z innymi rasami (np. Rosyjski Niebieski, Brytyjski Krótkowłosy). I tak oto powstał nasz majestatyczny Kot Orientalny.
Mniej temperamentny Syjam
Obecne Koty Orientalne to niezwykle wesołe, ruchliwe i towarzyskie stworzenia. Mówi się, że to takie Syjamy, ale ze zdecydowanie mniejszym temperamentem. To, bez wątpienia, ekstrawertycy, którzy są zawsze chętni do zabawy. Kot Orientalny uwielbia się także wspinać, dlatego właścicielom zaleca się kupno wysokich i zaawansowanych drapaków. Należy zwrócić uwagę również na to, że to rasa wyjątkowo „wygadana”. Kot Orientalny uwielbia bowiem głośno miauczeć, a wydawane przez niego dźwięki są niezwykle niskie i gardłowe. Podobno miauczenie Orienta przypomina płacz niemowlęcia.
Niewymagająca pielęgnacja
Choć Orienty to niezwykle trudne i charakterne stworzenia, dbanie o nie nie wymaga od nas szczególnie wiele wysiłku. Wystarczy regularne szczotkowanie w okresach linienia, systematyczne czyszczenie uszu i podcinanie pazurów. Trzeba przyznać, że przedstawiciele rasy Kot Orientalny to naprawdę niewymagające zwierzaki. Jedyne, o co będą męczyć, to… Twoje towarzystwo! Możesz nie poświęcać zbyt dużej ilości czasu na fizyczną pielęgnację swojego pupila, jednak musisz mu oddać ogrom swojej doby, aby ten czuł się szczęśliwy.
Długowieczne chorowitki
Trzeba przyznać, że Koty Orientalne są względnie zdrową rasą, która z reguły dożywa późnej starości. Możemy jednak wyłuszczyć poszczególne wady genetyczne, które mocno przykleiły się do owych zwierzaków. Mowa tu o takich chorobach, jak: zez, oczopląs, zanik siatkówki, niewłaściwa ilość palców, deformacja szczęki i wielotorbielowatość nerek. I choć lista wad zdecydowanie odstrasza, uspokajamy – każda rasa kota (i nie tylko!) może zachorować. Nie powinniśmy jednak zakładać najgorszego. Pamiętaj, że ludzie też chorują!
Czy Kot Orientalny to pupil dla mnie?
Jeśli jesteś typem domatora i sporo czasu spędzasz w mieszkaniu – zdecydowanie tak. To właściwie jedyny warunek, jaki musi spełniać potencjalny właściciel Kota Orientalnego. Przedstawiciele tej rasy potrzebują bowiem towarzystwa niemal tak bardzo, jak powietrza. Dobrą wiadomością w tej sytuacji jest jednak fakt, iż Orienty są niezwykle zwierzolubne – czyli bez problemu zaakceptują innego pupila w domu i będą szczęśliwe z posiadania przybranego rodzeństwa. W końcu nie bez przyczyny mówi się, że Kot Orientalny to gatunek ulokowany gdzieś pomiędzy kotem i psem.
Do zdjęć zapozowali Yoda – Kot Orientalny oraz Domiś – Kot Syjamski.
Serdecznie dziękujemy Pani Dominice Czyżewskiej. 🙂