Zakaz wyprowadzania psów nielegalny!

Zakaz wyprowadzania psów

Trawniki polskich osiedli aż błyszczą od tabliczek „Zakaz wyprowadzania psów”. I choć przez długie lata uznawane to było za normę, okazuje się, że przekaz ten jest… Nielegalny! Jeśli zatem obawiasz się mandatu lub nieprzyjemnych spojrzeń sąsiadów, od teraz zupełnie nie musisz się tym przejmować.

Zakaz wyprowadzania psów – dlaczego?

Zanim jednak przejdziemy do sedna, musimy wspomnieć, skąd w ogóle wziął się pomysł wprowadzenia takich tabliczek. Pomyśl – czy opiekunowie czworonogów z Twojego osiedla są całkowicie niewinni? Pewnie wiele razy zdarzyło Ci się obserwować sytuację, podczas której psiak załatwia swoją potrzebę na środku chodnika, a właściciel, jak gdyby nigdy nic, odchodzi. Jesteśmy pewni, że gdyby opiekunowie czworonogów traktowali swoje obowiązki poważnie, sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej…

Zakaz niezgodny z prawem

Okazuje się jednak, że niezależnie od podejścia właścicieli, tabliczki z krzykliwym hasłem „Zakaz wyprowadzania psów” są nielegalne, a sam przekaz należy traktować jedynie jako… prośbę. Naczelny Sąd Administracyjny uznał bowiem, że tego typu znaki ograniczają prawa właścicieli czworonogów. I ciężko się z tym nie zgodzić – zapewne często zastanawiałeś się nad tym, jakim prawem ktoś zakazuje Ci poruszać się po miejskim trawniku?

„Posprzątaj po swoim psie!”

Na przestrzeni lat możemy obserwować, że „Zakaz wyprowadzania psów” zostaje zastąpiony znakiem „Posprzątaj po swoim psie”. Ten przekaz z kolei jest całkowicie legalny i, oczywiście, zasadny. W czasach, gdy dostęp do woreczków na odchody jest nieograniczony, pozostawienie kupy swojego pupila na chodniku jest, w naszym odczuciu, wyrazem zwyczajnej ignorancji i braku kultury.

Właścicielu – co możesz zrobić?

Jak zatem rozwiązać ten problem? W związku z powyższym – przede wszystkim sprzątaj po swoim czworonogu. Nałożenie worka na rękę i zebranie odchodów pupila nie będzie dla Ciebie ani czasochłonne, ani wyjątkowo problematyczne. I choć nie jest to proces wybitnie przyjemny, jesteśmy pewni, że posprzątanie odchodów psa jest mniejszym kłopotem, niż wyczyszczenie buta z takiej „niespodzianki”.

„Ja sprzątam, a on nie!”

Jeśli jednak widzisz swojego sąsiada, który udaje, że odchody jego psiaka nie istnieją, spróbuj załatwić sprawę łagodnie, ale i skutecznie. Podejdź więc do niego i zapytaj „Pożyczyć Panu woreczek? Też zdarza mi się zapomnieć”. Gwarantujemy, że tego typu podejściem zdziałasz znacznie więcej, niż agresją słowną lub udawaniem, że sytuacja nie miała miejsca.

Gdzie zgłaszać tabliczki?

Niestety – zgłaszania tabliczek „Zakaz wyprowadzania psów” obecnie nie można nazwać normą. Ba – właściciele czworonogów nie są nawet świadomi, że mogą to zrobić! Wystarczy skontaktować się z zarządcą terenu i zgłosić nielegalny przekaz, powołując się na artykuł 10a ust. 3 „Ustawy o ochronie zwierząt”. Przepis ten mówi bowiem, że zabrania się wypuszczania psów bez możliwości kontroli oraz oznakowania, które pozwoli na zidentyfikowanie właściciela. I to wszystko. „Zakaz wyprowadzania psów” nie ma zatem żadnych podstaw prawnych, za to jest ograniczeniem wolności czworonoga oraz opiekuna. A przecież prawo do wolności zostało zakwalifikowane do I generacji praw człowieka, które są nadrzędne względem wszelkich regulaminów.

Zostaw komentarz

Zaznacz wszystkie
Oświadczam *, że zapoznałem /łam się z Regulaminem i Polityką Prywatności i akceptuję ich treść.
Oświadczam *, że mam ukończone 16 lat i wyrażam w sposób świadomy i dobrowolny zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w procesie rejestracji rozwiń w postaci: indywidualnego ID nadawanego podczas rejestracji, IP i daty rejestracji, IP i daty potwierdzenia rejestracji, adresu e-mail, imienia, województwa w celu:

* umożliwienia mi korzystania z Serwisu, realizacji usług świadczonych przez Serwis, wypełnienia zobowiązań wynikających z umów zawartych pomiędzy mną a Serwisem oraz świadczenia na moją rzecz przez Administratora usług drogą elektroniczną;

* prowadzenia marketingu produktów i usług własnych Administratora, jak również powiązanych z nim podmiotów ( „Partnerów”), w tym marketingu przy wykorzystaniu platform RTB oraz informatycznych urządzeń końcowych;

* zautomatyzowanego przetwarzania - profilowania moich danych osobowych, prowadzących do analizy i prognozy osobistych preferencji, zachowań i postaw pod kątem działań marketingowych. Oświadczam, iż jest mi wiadome i akceptuję fakt, że proces profilowania skutkuje przygotowaniem spersonalizowanych ofert handlowych, rabatów i promocji, a nadto w każdym momencie przysługuje mi prawo do wniesienia od niego sprzeciwu;

* na otrzymywanie informacji handlowych przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych (zgodnie z ustawą z dnia 26 sierpnia 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. z 2002 r Nr 144 poz 1204 ze zmianami), w szczególności na przesyłanie na mój adres e-mail podany w procesie rejestracji spersonalizowanych informacji handlowych o produktach i usługach własnych Administratora, jak również współpracujących z nim podmiotów ( „Partnerów

* na przekazanie moich danych osobowych uzyskanych w procesie rejestracji i tworzenia konta Użytkownika wskazanym w Regulaminie Partnerom Administratora w celach tożsamych ze wskazanymi w powyższych oświadczeniach.
zwiń
Zapisz się i pomóż zwierzakom

Dzięki każdemu wypełnionemu formularzowi będziemy mieli możliwość przekazania niezbędnych artykułów dla potrzebujących zwierzaków. Pomoc jest możliwa dzięki reklamodawcom, z którymi prowadzimy współpracę.


Wypełnienie formularza zupełnie nic nie kosztuje, dlatego tym bardziej zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzakom!

Mops
Ciastko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.