Cmentarze dla zwierząt – miejsca pamięci

Cmentarz dla Zwierząt Bytom

Od czasu udomowienia psa, jego więź z człowiekiem jest czymś niezaprzeczalnym. Czworonożni przyjaciele są traktowani jak członkowie rodziny – i bardzo dobrze! W związku z tym moment odejścia psiaka (oraz każdego innego zwierzęcia domowego) jest dla właściciela prawdziwym ciosem. I choć to marne pocieszenie, dzisiejsze czasy dają nam możliwość godnego pochówku i upamiętnienia naszego czworonoga. Cmentarze dla zwierząt są coraz bardziej popularne wśród zwierzolubów i ciężko się temu dziwić. Nasi przyjaciele bowiem niezaprzeczalnie zasługują na szacunek – zarówno za życia, jak i po śmierci.

Cmentarze dla zwierząt – początki

Choć wydawać by się mogło, że cmentarze dla zwierząt są czymś nowym, prawda jest zupełnie inna. Już w czasach starożytnego Egiptu popularne były bowiem pochówki zmumifikowanych zwierząt różnych gatunków. Na Syberii z kolei znaleziono grób psa mający około 7 tysięcy lat. Obecnie najwięcej tego typu miejsc znajduje się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, jednak w Polsce także możemy znaleźć ich kilka.

Polska nie pozostaje w tyle

Pierwszy cmentarz dla zwierząt domowych w Polsce powstał w roku 1991 w Koniku Nowym pod Warszawą. Nie da się jednak ukryć, że tego typu miejsca w naszym pięknym kraju dopiero zdobywają popularność. Jeszcze niedawno bowiem normą było chowanie czworonogów w lasach i na łąkach. Od jakiegoś czasu jednak jest to proceder nielegalny – przepisy nakazują bowiem kremację lub chowanie zwierzaków w przeznaczonych do tego miejscach.

Źródło: https://www.facebook.com/pg/funduszmigotkowy/photos/?tab=album&album_id=2049509095288678&ref=page_internal

Coraz więcej miejsc pochówku

W związku z powyższym, obecnie powstaje coraz więcej cmentarzy dla zwierzaków. Otwierają się także specjalne krematoria, które świadczą usługi związane wyłącznie z czworonogami. Co ciekawe – w takich miejscach zazwyczaj istnieje również możliwość zamówienia urny oraz imiennej tablicy nagrobkowej.

Pamiątkowa biżuteria?

A żeby tego było mało, dla zdecydowanie bardziej sentymentalnych opiekunów powstała nawet możliwość stworzenia pamiątkowego talizmanu. Mowa o diamentach „Zawsze razem” tworzonych przez firmę ONE Diamonds. W laboratoriach sierść ukochanego pupila jest tam przekształcana w niewielki kolorowy diament, a tym samym tworzy niezwykłą pamiątkę.

Gdzie szukać cmentarzy dla zwierząt?

Jak wspominaliśmy wyżej – Polska wcale nie pozostaje w tyle na tle innych państw. Oficjalnie istnieje u nas bowiem czternaście miejsc pochówku, a szukać można ich w następujących miastach: Bydgoszcz, Bytom, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Halinów, Kąty Wrocławskie, Rakszawa, Ropczyce, Rybnik, Rzędziany, Słupsk, Sicienko, Szymanów, Toruń.

Źródło: http://chwiladlapupila.pl/schronisko-w-bytomiu/cmentarz-dla-zwierzat/

Czas zadumy i refleksji

Nie ulega wątpliwości, że Uroczystość Wszystkich Świętych jest dla nas wszystkich wyjątkowym czasem. Pamiętajmy jednak, że nie tylko ludzie, ale również zwierzęta zasługują na wspomnienie o nich w tym wyjątkowym dniu. W końcu przez całe (przerażająco krótkie) życie oddawały nam swoje bezgraniczne przywiązanie i niemożliwą do opisania, bezinteresowną miłość. Pomyślmy zatem o wszystkich zwierzakach, które kiedykolwiek były obecne w naszym życiu i wspomnijmy je ciepło. Wierzymy, że każdy z naszych dawnych pupili biega teraz szczęśliwie za Tęczowym Mostem.

Za zdjęcia serdecznie dziękujemy Fundacji Psi Los oraz Funduszowi Migotkowemu.

Zostaw komentarz

Zaznacz wszystkie
Oświadczam *, że zapoznałem /łam się z Regulaminem i Polityką Prywatności i akceptuję ich treść.
Oświadczam *, że mam ukończone 16 lat i wyrażam w sposób świadomy i dobrowolny zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w procesie rejestracji rozwiń w postaci: indywidualnego ID nadawanego podczas rejestracji, IP i daty rejestracji, IP i daty potwierdzenia rejestracji, adresu e-mail, imienia, województwa w celu:

* umożliwienia mi korzystania z Serwisu, realizacji usług świadczonych przez Serwis, wypełnienia zobowiązań wynikających z umów zawartych pomiędzy mną a Serwisem oraz świadczenia na moją rzecz przez Administratora usług drogą elektroniczną;

* prowadzenia marketingu produktów i usług własnych Administratora, jak również powiązanych z nim podmiotów ( „Partnerów”), w tym marketingu przy wykorzystaniu platform RTB oraz informatycznych urządzeń końcowych;

* zautomatyzowanego przetwarzania - profilowania moich danych osobowych, prowadzących do analizy i prognozy osobistych preferencji, zachowań i postaw pod kątem działań marketingowych. Oświadczam, iż jest mi wiadome i akceptuję fakt, że proces profilowania skutkuje przygotowaniem spersonalizowanych ofert handlowych, rabatów i promocji, a nadto w każdym momencie przysługuje mi prawo do wniesienia od niego sprzeciwu;

* na otrzymywanie informacji handlowych przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych (zgodnie z ustawą z dnia 26 sierpnia 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. z 2002 r Nr 144 poz 1204 ze zmianami), w szczególności na przesyłanie na mój adres e-mail podany w procesie rejestracji spersonalizowanych informacji handlowych o produktach i usługach własnych Administratora, jak również współpracujących z nim podmiotów ( „Partnerów

* na przekazanie moich danych osobowych uzyskanych w procesie rejestracji i tworzenia konta Użytkownika wskazanym w Regulaminie Partnerom Administratora w celach tożsamych ze wskazanymi w powyższych oświadczeniach.
zwiń
Zapisz się i pomóż zwierzakom

Dzięki każdemu wypełnionemu formularzowi będziemy mieli możliwość przekazania niezbędnych artykułów dla potrzebujących zwierzaków. Pomoc jest możliwa dzięki reklamodawcom, z którymi prowadzimy współpracę.


Wypełnienie formularza zupełnie nic nie kosztuje, dlatego tym bardziej zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzakom!

Mops
Ciastko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.