Żółta Wstążka, czyli projekt Yellow Dog

Biały pies żółta wstążka

Nie od dziś wiadomo, że nasze psiaki, tak samo jak i my, mają różne charaktery. Niektórzy z naszych czworonożnych przyjaciół są chętni do zabawy, zaś inni bardziej introwertyczni. Jeden pupil będzie bojaźliwy – inny mniej. Wynika to jednak nie tylko z cech osobowości – pamiętaj, że istnieje wiele psiaków po przejściach. Mają one pełne prawo do strachu i braku chęci do obcowania z nieznajomymi. W związku z tym powstał projekt Yellow Dog, czyli, po prostu, Żółta Wstążka.

Żółta Wstążka – potrzeba przestrzeni

Niezależnie jednak, czy masz do czynienia z pupilem po przejściach, czy też nie, pamiętaj, że każdy zwierzak potrzebuje przestrzeni. Zwierzęta nie są maskotkami ani dobrem publicznym, toteż nikt obcy nie musi ich głaskać i przytulać. Jeśli Twój przyjaciel nie lubi dotyku nieznajomych ludzi, po prostu nie zgadzaj się na tego typu zachowania.

„On się chce tylko przywitać!”

Należy jednak zaznaczyć, że nie tylko towarzystwo ludzi może być negatywnym odczuciem dla Twojego psiaka. Bo choć wydawać by się mogło, że czworonogi powinny „witać się” ze wszystkimi mijanymi przedstawicielami swojego gatunku, prawda jest zupełnie inna. Tak samo jak nie wszyscy ludzie uwielbiają towarzystwo innych, tak samo i psy nie muszą być wybitnie przyjacielskie.

Żółta Wstążka ratunkiem dla introwertyków

Projekt Yellow Dog jest swego rodzaju ukojeniem dla psiaków, które nie przepadają za socjalizacją. Niestety, choć akcja jest ogólnoświatowa, w Polsce w dalszym ciągu pozostaje stosunkowo nieznana, a symboliczna żółta wstążka – traktowana jako ozdoba. Co jednak Żółta Wstążka oznacza w praktyce? Tego typu „biżuterię” noszą czworonogi, które po prostu potrzebują przestrzeni.

Yellow Dog w praktyce

Innymi słowy – jest to swego rodzaju ostrzeżenie, niosące przekaz: „Nie podchodź do mnie!”. I choć wydawać by się mogło, że hasło to jednoznacznie wskazuje na agresję, przyczyn tego rodzaju komunikatu może być naprawdę wiele. Jeśli zatem widzisz psiaka, który do obroży (lub smyczy, szelek) ma doczepioną żółtą wstążkę – nie cmokaj, nie wystawiaj rąk i nie pytaj właściciela, czy Twój pupil może się przywitać. Ten niewielki symbol ma za zadanie mówić krótkie i proste „nie”.

Przyczyny noszenia Żółtej Wstążki

Jak wyżej wspomnieliśmy, Żółta Wstążka niekoniecznie musi wskazywać na bojaźliwość lub agresję. Tego typu symbol mogą nosić zatem między innymi czworonogi w trakcie szkolenia lub psiaki wyciągnięte przed chwilą ze schroniska. W tym ostatnim przypadku Żółta Wstążka może świadczyć o tym, że właściciel nie zdążył jeszcze poznać reakcji swojego nowego przyjaciela i woli, by nikt obcy do niego nie podchodził.

Czy istnieją inne powody?

To jednak nie jedyne przyczyny noszenia przez psiaki Żółtej Wstążki. Tego typu tasiemka może sygnalizować również, że czworonóg jest w trakcie rehabilitacji lub szkolenia specjalistycznego (np. do pracy w policji). Żółtą wstążką można oznaczać również psy, które są na służbie, przechodzące okres rekonwalescencji po zabiegu lub takie, które po prostu nie lubią kontaktu z innymi istotami.

Jak należy się zachować?

W związku z powyższym, jeśli widzisz czworonoga, który nosi żółtą wstążkę, po prostu przejdź obok niego w bezpiecznej i nienaruszającej przestrzeni odległości. Gwarantujemy, że zarówno psiak, jak i właściciel, będą Ci za to bardzo wdzięczni. Ciesz się spacerem ze swoim pupilem i pozwól innym na to samo. Pamiętaj, że nie każda istota żyjąca na ziemi musi być zwierzęciem społecznym. W końcu nierzadko trafiają się ludzie, którzy w weekend, zamiast imprezy, wybiorą serial, prawda?

Do zdjęć zapozował Czaki – jedyny w swoim rodzaju Kundelek, który nosi Żółtą Wstążkę podczas treningów. 🙂

Zostaw komentarz

Zaznacz wszystkie
Oświadczam *, że zapoznałem /łam się z Regulaminem i Polityką Prywatności i akceptuję ich treść.
Oświadczam *, że mam ukończone 16 lat i wyrażam w sposób świadomy i dobrowolny zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w procesie rejestracji rozwiń w postaci: indywidualnego ID nadawanego podczas rejestracji, IP i daty rejestracji, IP i daty potwierdzenia rejestracji, adresu e-mail, imienia, województwa w celu:

* umożliwienia mi korzystania z Serwisu, realizacji usług świadczonych przez Serwis, wypełnienia zobowiązań wynikających z umów zawartych pomiędzy mną a Serwisem oraz świadczenia na moją rzecz przez Administratora usług drogą elektroniczną;

* prowadzenia marketingu produktów i usług własnych Administratora, jak również powiązanych z nim podmiotów ( „Partnerów”), w tym marketingu przy wykorzystaniu platform RTB oraz informatycznych urządzeń końcowych;

* zautomatyzowanego przetwarzania - profilowania moich danych osobowych, prowadzących do analizy i prognozy osobistych preferencji, zachowań i postaw pod kątem działań marketingowych. Oświadczam, iż jest mi wiadome i akceptuję fakt, że proces profilowania skutkuje przygotowaniem spersonalizowanych ofert handlowych, rabatów i promocji, a nadto w każdym momencie przysługuje mi prawo do wniesienia od niego sprzeciwu;

* na otrzymywanie informacji handlowych przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych (zgodnie z ustawą z dnia 26 sierpnia 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. z 2002 r Nr 144 poz 1204 ze zmianami), w szczególności na przesyłanie na mój adres e-mail podany w procesie rejestracji spersonalizowanych informacji handlowych o produktach i usługach własnych Administratora, jak również współpracujących z nim podmiotów ( „Partnerów

* na przekazanie moich danych osobowych uzyskanych w procesie rejestracji i tworzenia konta Użytkownika wskazanym w Regulaminie Partnerom Administratora w celach tożsamych ze wskazanymi w powyższych oświadczeniach.
zwiń
Zapisz się i pomóż zwierzakom

Dzięki każdemu wypełnionemu formularzowi będziemy mieli możliwość przekazania niezbędnych artykułów dla potrzebujących zwierzaków. Pomoc jest możliwa dzięki reklamodawcom, z którymi prowadzimy współpracę.


Wypełnienie formularza zupełnie nic nie kosztuje, dlatego tym bardziej zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzakom!

Mops
Ciastko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.