Rottweiler – olbrzym o wielkim sercu

Pies rottweiler

Powielane wszem i wobec stereotypy wzbudzają w ludziach błędne przekonanie, że przedstawiciele rasy Rottweiler to niezwykle groźne psy. Odpowiedzmy sobie jednak na pytanie, czy istnieje coś takiego jak niebezpieczna rasa? A może charakter czworonoga zależy od tego, jak właściciel go wychował? Bo choć wygląd na to nie wskazuje, Rottweilery to, w przeważającej większości, wyjątkowo sympatyczne i opanowane psy. Żeby jednak nie rzucać słów na wiatr, zapraszamy do lektury!

Rottweiler – rzymski ochroniarz

Obecnie mówi się, że Rottweiler to jedna z najstarszych ras psów. Potwierdzają to informacje dotyczące czasów rzymskich podbojów. To właśnie wtedy bowiem pupile tej rasy wykorzystywane były do pilnowania rzymskich obozów w Germanii, która została podbita przez Rzymian. Były one także postrachem dla potencjalnych złodziejaszków. Mówi się, że sakiewki z dużymi sumami pieniędzy skrywano wtedy w najbezpieczniejszym miejscu – przypinano do obroży Rottweilera.

Rasa omal nie wyginęła

Z czasem jednak ich profesja się zmieniła – zaczęły bowiem służyć do pilnowania bydła, które w niedługim czasie przestało być dochodowe. To właśnie wtedy Rottweiler niemal wyginął. Na szczęście, dzięki zaangażowaniu miłośników, rasa została uchroniona przed zapomnieniem. W związku z tym w roku 1822 na wystawie w Heilbronn pokazano jej pierwszego przedstawiciela.

Nieokiełznany dominant

Dzisiejsze Rottweilery zostały, oczywiście, całkowicie udomowione, jednak łatka „groźnych psów” nie odkleiła się od nich nawet na moment. I choć staramy się walczyć ze stereotypami, musimy przyznać, że jest w tym ziarenko prawdy. Przedstawiciele rasy Rottweiler to bowiem (najczęściej) dominujące czworonogi, które zakodowane mają „walkę” o pozycję w stadzie. W związku z tym pupile te są bardzo pewne siebie i temperamentne, ale także zrównoważone.

Cierpliwy opiekun dzieci

Mimo że Rottweiler bywa dominujący do innych psów (a zwłaszcza samców), wbrew pozorom doskonale dogaduje się z dziećmi. W jego naturze leży bowiem instynktowna obrona słabszych członków stada, toteż w towarzystwie takiego pupila milusińskim włos z głowy nie spadnie. W tym przypadku należy jednak uważać, ale wcale nie na atak ze strony Rottweilera. Okazuje się bowiem, że czworonogi te bywają… Nadopiekuńcze! W związku z tym pupil może uznać postronne osoby za zagrożenie i nie pozwoli podejść do dziecka.

Niezastąpiony anioł stróż

Bazując zatem na historii rasy Rottweiler, możemy przypuszczać, że taki pupil będzie doskonałym stróżem i obrońcą. I w istocie – wcale się nie pomylimy. Przedstawiciele rasy Rottweiler to psy obronne, cechujące się jednak ogromnym opanowaniem. W praktyce oznacza to, że takiego pupila niełatwo zdenerwować, jednak gdy to już nastąpi – ten zareaguje szybko i gwałtownie. W dalszym ciągu jednak pozostaje on psem bardzo rodzinnym, który negatywnie może zareagować na obcych, ale (przy odpowiednim wychowaniu) na pewno nie skrzywdzi członków swojego „stada”.

Wakacje z Rottweilerem?

Decydując się na kupno (lub adopcję) psa, musimy wziąć pod uwagę dosłownie wszystko – w tym, oczywiście, potencjalne wakacje i wyjazdy. Czujemy się zatem w obowiązku zaznaczyć, że choć Rottweilerom niestraszne mrozy i deszcze, nie lubią one upałów i przesadnego słońca. Latem przedstawiciele tej rasy szukają wody i chłodniejszych miejsc, w których można się schronić.

Czy to rasa dla mnie?

Rottweiler to rasa przeznaczona dla osób konsekwentnych i asertywnych. Musisz wiedzieć, że psiak jako szczeniak na pewno będzie Cię testował i sprawdzał, na ile może sobie pozwolić. I choć w przypadku uroczego psiego dziecka można łatwo ulec, pamiętaj, że wyrośnie on na dużego i silnego psa, którego szczekanie i domaganie się nie będzie już takie słodkie. Rottweiler polecany jest także osobom, które znają potrzeby rasy i mają czas na szkolenia. Pamiętaj, że z tego typu pupilem kursy są obowiązkowe, począwszy już od psiego przedszkola. W innym wypadku, nawet doświadczony właściciel, może nie podołać.

Zostaw komentarz

Zaznacz wszystkie
Oświadczam *, że zapoznałem /łam się z Regulaminem i Polityką Prywatności i akceptuję ich treść.
Oświadczam *, że mam ukończone 16 lat i wyrażam w sposób świadomy i dobrowolny zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w procesie rejestracji rozwiń w postaci: indywidualnego ID nadawanego podczas rejestracji, IP i daty rejestracji, IP i daty potwierdzenia rejestracji, adresu e-mail, imienia, województwa w celu:

* umożliwienia mi korzystania z Serwisu, realizacji usług świadczonych przez Serwis, wypełnienia zobowiązań wynikających z umów zawartych pomiędzy mną a Serwisem oraz świadczenia na moją rzecz przez Administratora usług drogą elektroniczną;

* prowadzenia marketingu produktów i usług własnych Administratora, jak również powiązanych z nim podmiotów ( „Partnerów”), w tym marketingu przy wykorzystaniu platform RTB oraz informatycznych urządzeń końcowych;

* zautomatyzowanego przetwarzania - profilowania moich danych osobowych, prowadzących do analizy i prognozy osobistych preferencji, zachowań i postaw pod kątem działań marketingowych. Oświadczam, iż jest mi wiadome i akceptuję fakt, że proces profilowania skutkuje przygotowaniem spersonalizowanych ofert handlowych, rabatów i promocji, a nadto w każdym momencie przysługuje mi prawo do wniesienia od niego sprzeciwu;

* na otrzymywanie informacji handlowych przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych (zgodnie z ustawą z dnia 26 sierpnia 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. z 2002 r Nr 144 poz 1204 ze zmianami), w szczególności na przesyłanie na mój adres e-mail podany w procesie rejestracji spersonalizowanych informacji handlowych o produktach i usługach własnych Administratora, jak również współpracujących z nim podmiotów ( „Partnerów

* na przekazanie moich danych osobowych uzyskanych w procesie rejestracji i tworzenia konta Użytkownika wskazanym w Regulaminie Partnerom Administratora w celach tożsamych ze wskazanymi w powyższych oświadczeniach.
zwiń
Zapisz się i pomóż zwierzakom

Dzięki każdemu wypełnionemu formularzowi będziemy mieli możliwość przekazania niezbędnych artykułów dla potrzebujących zwierzaków. Pomoc jest możliwa dzięki reklamodawcom, z którymi prowadzimy współpracę.


Wypełnienie formularza zupełnie nic nie kosztuje, dlatego tym bardziej zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzakom!

Mops
Ciastko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.