Od czasu udomowienia psa, jego więź z człowiekiem jest czymś niezaprzeczalnym. Czworonożni przyjaciele są traktowani jak członkowie rodziny – i bardzo dobrze! W związku z tym moment odejścia psiaka (oraz każdego innego zwierzęcia domowego) jest dla właściciela prawdziwym ciosem. I choć to marne pocieszenie, dzisiejsze czasy dają nam możliwość godnego pochówku i upamiętnienia naszego czworonoga. Cmentarze dla zwierząt są coraz bardziej popularne wśród zwierzolubów i ciężko się temu dziwić. Nasi przyjaciele bowiem niezaprzeczalnie zasługują na szacunek – zarówno za życia, jak i po śmierci.
Cmentarze dla zwierząt – początki
Choć wydawać by się mogło, że cmentarze dla zwierząt są czymś nowym, prawda jest zupełnie inna. Już w czasach starożytnego Egiptu popularne były bowiem pochówki zmumifikowanych zwierząt różnych gatunków. Na Syberii z kolei znaleziono grób psa mający około 7 tysięcy lat. Obecnie najwięcej tego typu miejsc znajduje się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, jednak w Polsce także możemy znaleźć ich kilka.
Polska nie pozostaje w tyle
Pierwszy cmentarz dla zwierząt domowych w Polsce powstał w roku 1991 w Koniku Nowym pod Warszawą. Nie da się jednak ukryć, że tego typu miejsca w naszym pięknym kraju dopiero zdobywają popularność. Jeszcze niedawno bowiem normą było chowanie czworonogów w lasach i na łąkach. Od jakiegoś czasu jednak jest to proceder nielegalny – przepisy nakazują bowiem kremację lub chowanie zwierzaków w przeznaczonych do tego miejscach.
Coraz więcej miejsc pochówku
W związku z powyższym, obecnie powstaje coraz więcej cmentarzy dla zwierzaków. Otwierają się także specjalne krematoria, które świadczą usługi związane wyłącznie z czworonogami. Co ciekawe – w takich miejscach zazwyczaj istnieje również możliwość zamówienia urny oraz imiennej tablicy nagrobkowej.
Pamiątkowa biżuteria?
A żeby tego było mało, dla zdecydowanie bardziej sentymentalnych opiekunów powstała nawet możliwość stworzenia pamiątkowego talizmanu. Mowa o diamentach „Zawsze razem” tworzonych przez firmę ONE Diamonds. W laboratoriach sierść ukochanego pupila jest tam przekształcana w niewielki kolorowy diament, a tym samym tworzy niezwykłą pamiątkę.
Gdzie szukać cmentarzy dla zwierząt?
Jak wspominaliśmy wyżej – Polska wcale nie pozostaje w tyle na tle innych państw. Oficjalnie istnieje u nas bowiem czternaście miejsc pochówku, a szukać można ich w następujących miastach: Bydgoszcz, Bytom, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Halinów, Kąty Wrocławskie, Rakszawa, Ropczyce, Rybnik, Rzędziany, Słupsk, Sicienko, Szymanów, Toruń.
Czas zadumy i refleksji
Nie ulega wątpliwości, że Uroczystość Wszystkich Świętych jest dla nas wszystkich wyjątkowym czasem. Pamiętajmy jednak, że nie tylko ludzie, ale również zwierzęta zasługują na wspomnienie o nich w tym wyjątkowym dniu. W końcu przez całe (przerażająco krótkie) życie oddawały nam swoje bezgraniczne przywiązanie i niemożliwą do opisania, bezinteresowną miłość. Pomyślmy zatem o wszystkich zwierzakach, które kiedykolwiek były obecne w naszym życiu i wspomnijmy je ciepło. Wierzymy, że każdy z naszych dawnych pupili biega teraz szczęśliwie za Tęczowym Mostem.
Za zdjęcia serdecznie dziękujemy Fundacji Psi Los oraz Funduszowi Migotkowemu.