Keeshond – udomowiony Szpic Wilczy

Keeshond szpic wilczy

Keeshond to mało popularna w Polsce rasa – a szkoda! Są to bowiem wyjątkowo ciekawe psy, z których charakterystyką warto zapoznać się nieco bliżej. Szpice Wilcze – bo tak brzmi inna nazwa rasy – są jednymi z najbardziej pierwotnych psów, jakie obecnie możemy spotkać. I, choć nazwa sugeruje nam coś innego, z wilkami mają wspólnego tyle, co nic. To świetnie ucywilizowane zwierzaki, które są doskonałymi kandydatami do wszelkiego rodzaju szkoleń. Czy zatem jest to rasa dla Ciebie? Serdecznie zapraszamy to lektury!

Północny podróżnik

O przeszłości Keeshonda wiadomo niewiele. Mówi się jednak, że szczątki przedstawicieli tej rasy, mające zresztą ponad 5 tysięcy lat, znaleziono na pokładach torfu na terenie obecnej Szwajcarii. Dzięki temu wiemy, że przodkiem Szpica Wiczego był Pies Torfowy. Keeshond powstał natomiast w wyniku krzyżowania Samoyedów, Szpiców oraz Szarych Norweskich Elkhunów. Musicie przyznać, że brzmi, jak mieszanka wybuchowa! I właściwie wcale nie jest to mylące…

Keeshond – niepozorny stróż

Dzisiejsze Szpice Wilcze to osobniki niezwykle wesołe i towarzyskie – wspaniale sprawdzają się jako psy rodzinne. Przedstawiciele rasy Keeshond są bardzo uczuciowi i szybko przywiązują się do swoich właścicieli. Lubią także kontakt i zabawę z dziećmi, co czyni ich doskonałymi opiekunami. Oprócz tego są jednak również doskonałymi stróżami, co wynika bezpośrednio z ich przeszłości – dawniej pełniły bowiem rolę psów stróżujących. Szpice Wilcze nie wymagają od swoich właścicieli przesadnej aktywności fizycznej – nie trzeba z nimi biegać po parku, z całą pewnością wystarczy im spokojny spacer.

Puszysty król dżungli

Szpic Wilczy jest psem, który przypomina nie tylko lisa, ale także lwa. Charakteryzuje się bowiem typowo „lisim” pyszczkiem oraz bujną grzywą króla dżungli. Keeshond ma sterczące, charakterystyczne dla tej rasy uszy oraz wyjątkowo gęstą i puszystą sierść. Z tego względu wymaga on codziennej pielęgnacji i częstego wyczesywania podszerstka. O tym, czym jest podszerstek, szczegółowo pisaliśmy w innym artykule – zapraszamy. Wbrew pozorom przedstawiciele rasy Keeshond nie są dużymi psami – dorosły samiec osiąga bowiem wagę w okolicach 20 kg.

Głosuj na Keeshonda!

Choć zabrzmi to niecodziennie, Keeshond w XVIII wieku stał się symbolem politycznym. To właśnie wtedy Holandia została podzielona na dwa obozy – Ornażystów (ugrupowanie konserwatywne) oraz Patriotów. Liderem tej drugiej był wówczas Cornelis „Kees” de Gijselaar, któremu stale towarzyszył pies. „Kees Hond” stał się wtedy symbolem politycznym i był „twarzą” licznych ulotek i plakatów partyjnych. Jak jednak powszechnie wiadomo – świat polityki bywa brutalny. Po przegranej Patriotów „właściciele” zaczęli pozbywać się Szpiców Wilczych, by nikt nie kojarzył ich z porażką. To omal nie doprowadziło do wyginięcia rasy – na szczęście finalnie tak się nie stało. Warto zaznaczyć jednak, że symbolem opozycji, a więc Ornażystów, był wówczas… Mops!

Czy to zatem rasa dla mnie?

Trzeba przyznać, że ciężko o bardziej wdzięczną rasę psa, niż Keeshond. Z wychowaniem tego typu osobnika bez większych problemów poradzi sobie nawet osoba, która nigdy wcześniej nie miała czworonoga. Kluczem do sukcesu jest jednak konsekwencja, której nawet na moment nie może Ci zabraknąć. Pamiętaj, że Keeshond jest psem północnym, a więc bywa odrobinę uparty i „gadatliwy”. Nie można tego jednak uznać za wadę – po prostu nie możesz pozwolić, by pupil „wszedł Ci na głowę”. W tym miejscu warto dodać, że Szpice Wilcze to prawdziwe żarłoki, a to również niewątpliwa zaleta w przypadku treningów. Łatwo je przekupić, a za jedzenie zrobią dosłownie wszystko! Pilnuj jednak wagi swojego przyjaciela – pamiętaj, że otyłość jest równie szkodliwa, co niedowaga.

Zostaw komentarz

Zaznacz wszystkie
Oświadczam *, że zapoznałem /łam się z Regulaminem i Polityką Prywatności i akceptuję ich treść.
Oświadczam *, że mam ukończone 16 lat i wyrażam w sposób świadomy i dobrowolny zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w procesie rejestracji rozwiń w postaci: indywidualnego ID nadawanego podczas rejestracji, IP i daty rejestracji, IP i daty potwierdzenia rejestracji, adresu e-mail, imienia, województwa w celu:

* umożliwienia mi korzystania z Serwisu, realizacji usług świadczonych przez Serwis, wypełnienia zobowiązań wynikających z umów zawartych pomiędzy mną a Serwisem oraz świadczenia na moją rzecz przez Administratora usług drogą elektroniczną;

* prowadzenia marketingu produktów i usług własnych Administratora, jak również powiązanych z nim podmiotów ( „Partnerów”), w tym marketingu przy wykorzystaniu platform RTB oraz informatycznych urządzeń końcowych;

* zautomatyzowanego przetwarzania - profilowania moich danych osobowych, prowadzących do analizy i prognozy osobistych preferencji, zachowań i postaw pod kątem działań marketingowych. Oświadczam, iż jest mi wiadome i akceptuję fakt, że proces profilowania skutkuje przygotowaniem spersonalizowanych ofert handlowych, rabatów i promocji, a nadto w każdym momencie przysługuje mi prawo do wniesienia od niego sprzeciwu;

* na otrzymywanie informacji handlowych przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych (zgodnie z ustawą z dnia 26 sierpnia 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. z 2002 r Nr 144 poz 1204 ze zmianami), w szczególności na przesyłanie na mój adres e-mail podany w procesie rejestracji spersonalizowanych informacji handlowych o produktach i usługach własnych Administratora, jak również współpracujących z nim podmiotów ( „Partnerów

* na przekazanie moich danych osobowych uzyskanych w procesie rejestracji i tworzenia konta Użytkownika wskazanym w Regulaminie Partnerom Administratora w celach tożsamych ze wskazanymi w powyższych oświadczeniach.
zwiń
Zapisz się i pomóż zwierzakom

Dzięki każdemu wypełnionemu formularzowi będziemy mieli możliwość przekazania niezbędnych artykułów dla potrzebujących zwierzaków. Pomoc jest możliwa dzięki reklamodawcom, z którymi prowadzimy współpracę.


Wypełnienie formularza zupełnie nic nie kosztuje, dlatego tym bardziej zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzakom!

Mops
Ciastko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.