Jamnik – krótka historia rasy

To żadna tajemnica, że pozory bardzo często mylą. I choć wydawać by się mogło, że Jamnik to rodzinny piesek kanapowy, prawda jest zupełnie inna! Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z faktu, że to rasa powstała… do polowań! Mimo że niewielkie rozmiary Jamników zupełnie na to nie wskazują, czworonogi te potrzebują dużej dawki ruchu, masy pracy węchowej i ogromu konsekwencji ze strony właściciela. Dziś serdecznie zapraszamy do zapoznania się z historią rasy Jamnik!

Jamnik – pies z bogatym życiorysem

Większość z nas słysząc „rasa pierwotna” wyobraża sobie psa podobnego do wilka – przecież to od niego wywodzą się nasi dzisiejsi pupile. W związku z tym informacja sugerująca, iż archeolodzy badający grobowiec egipskiego faraona (mający wówczas ok. 4000 lat) znaleźli malowidło przedstawiające Jamnika, wydaje się być dosyć nieprawdopodobna. Ciężko wyobrazić sobie bowiem, że historia tej rasy mogłaby sięgać tak daleko.

Niepozorny pies pracujący

W związku z wieloma kontrowersjami, które budzi domniemana przeszłość Jamników, powstało wiele tez alternatywnych. Najbardziej przekonującą wydaje się być jednak ta, która wspomina o psach gończych (Dachsbracke) jako o przodkach dzisiejszych „Sausage Dogs”. Były to bowiem psy polujące, stworzone głównie do wyłapywania borsuków.

Czworonóg dla arystokracji

Nie ulega natomiast wątpliwości, że w przeszłości Jamnik zawłaszczył sobie sympatię prawdziwej szlachty. Jednym z najsłynniejszych miłośników rasy był Napoleon Bonaparte, który z radością pozwalał się portretować w towarzystwie swoich pupili. Podobno jeden z czworonogów odziedziczył nawet imię po właścicielu! Cesarz Wilhelm II natomiast nakazał wybudować swojemu zmarłemu pupilowi pomnik głoszący hasło: „Pamięci mojego wiernego jamnika Erdmanna”. A jeśli to nie robi na Was wrażenia (w co zresztą ciężko nam uwierzyć!) co powiecie na fakt, że sama Elżbieta II ma w swoich królewskich progach krzyżówkę Jamnika i Corgi?

Inspiracja znanych artystów

Swego czasu głośno było także o Lumpie – czworonożnym pupilu malarza Pablo Picasso. Legendy głoszą, że przyjaciele byli w zasadzie nierozłączni. Potwierdzają to zresztą liczne fotografie, na których udało się uwiecznić wizerunek artysty wraz z jego Jamnikiem. Picasso to jednak nie jedyny twórca, któremu nie sposób odmówić zamiłowania do tej rasy. Andy Warhol w wielu dziełach uwieczniał dwójkę swoich pupili – Archiego i Amosa. Oczywiście byli to dwaj przedstawiciele rasy Jamnik.

Malejąca popularność

Gdy jednak Jamnik przestał być taktowany jako pies szlachecki, podbił on serca niemal wszystkich Europejczyków. Obecnie rasa jest popularna głównie w Niemczech, a jej renomę wznieciły Igrzyska Olimpijskie z 1972. Wtedy to maskotką zawodów stał się właśnie Jamnik – Waldi. Niestety – pomimo niewątpliwych czasów świetności, dzisiejsze prognozy nie są zbyt optymistyczne. W związku z powstawaniem coraz nowszych małych ras (Jack Russell Terrier, Mops, Pekińczyk) ludzie coraz częściej rezygnują z zakupu „pospolitego” Jamnika. Możemy się założyć, że wynika to z faktu, iż nie zdają sobie sprawy z tego, jak cudownymi psami są krótkonożne Parówki!

Zostaw komentarz

Zaznacz wszystkie
Oświadczam *, że zapoznałem /łam się z Regulaminem i Polityką Prywatności i akceptuję ich treść.
Oświadczam *, że mam ukończone 16 lat i wyrażam w sposób świadomy i dobrowolny zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w procesie rejestracji rozwiń w postaci: indywidualnego ID nadawanego podczas rejestracji, IP i daty rejestracji, IP i daty potwierdzenia rejestracji, adresu e-mail, imienia, województwa w celu:

* umożliwienia mi korzystania z Serwisu, realizacji usług świadczonych przez Serwis, wypełnienia zobowiązań wynikających z umów zawartych pomiędzy mną a Serwisem oraz świadczenia na moją rzecz przez Administratora usług drogą elektroniczną;

* prowadzenia marketingu produktów i usług własnych Administratora, jak również powiązanych z nim podmiotów ( „Partnerów”), w tym marketingu przy wykorzystaniu platform RTB oraz informatycznych urządzeń końcowych;

* zautomatyzowanego przetwarzania - profilowania moich danych osobowych, prowadzących do analizy i prognozy osobistych preferencji, zachowań i postaw pod kątem działań marketingowych. Oświadczam, iż jest mi wiadome i akceptuję fakt, że proces profilowania skutkuje przygotowaniem spersonalizowanych ofert handlowych, rabatów i promocji, a nadto w każdym momencie przysługuje mi prawo do wniesienia od niego sprzeciwu;

* na otrzymywanie informacji handlowych przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych (zgodnie z ustawą z dnia 26 sierpnia 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. z 2002 r Nr 144 poz 1204 ze zmianami), w szczególności na przesyłanie na mój adres e-mail podany w procesie rejestracji spersonalizowanych informacji handlowych o produktach i usługach własnych Administratora, jak również współpracujących z nim podmiotów ( „Partnerów

* na przekazanie moich danych osobowych uzyskanych w procesie rejestracji i tworzenia konta Użytkownika wskazanym w Regulaminie Partnerom Administratora w celach tożsamych ze wskazanymi w powyższych oświadczeniach.
zwiń
Zapisz się i pomóż zwierzakom

Dzięki każdemu wypełnionemu formularzowi będziemy mieli możliwość przekazania niezbędnych artykułów dla potrzebujących zwierzaków. Pomoc jest możliwa dzięki reklamodawcom, z którymi prowadzimy współpracę.


Wypełnienie formularza zupełnie nic nie kosztuje, dlatego tym bardziej zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzakom!

Mops
Ciastko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.