Na spacerach wielokrotnie widujemy sytuacje, kiedy to nie właściciel wyprowadza psa, a pies właściciela. Wtedy to poirytowany opiekun biegnie za pupilem z wyciągniętą do przodu ręką, do której „przymocowana” jest mocno napięta smycz. Może sam przeżywasz to na co dzień? Jeśli tak, nie masz powodów do wstydu. Żaden pies sam z siebie nie wie, jak prawidłowo chodzić na smyczy… Właściwie żaden nie ma pojęcia, czym tak naprawdę jest ten kawałek sznurka. To naszym obowiązkiem jest odpowiednie „wytłumaczenie” psu, czego od niego wymagamy. Oczywiście w taki sposób, żeby pupil dokładnie nas zrozumiał, a to – nie oszukujmy się – nie lada wyzwanie. Na pomoc w nauce chodzenia na luźnej smyczy, na szczęście, przychodzą szelki Easy Walk.
Czym są szelki Easy Walk?
Właściwie niczym innym, jak ratunkiem dla właścicieli psiaków, które ukrywają w sobie małe torpedy. Szelki Easy Walk to narzędzie treningowe, które ma za zadanie pomóc psu w nauce prawidłowego chodzenia na smyczy. W przeciwieństwie do kolczatek i kantarów, które użytkowane w nieodpowiedni sposób mogą wyrządzić psu wiele krzywdy, szelki Easy Walk są dla pupila całkowicie bezbolesne. Należy jednak pamiętać, że to narzędzie treningowe, a pies, tak samo jak człowiek, nie może być na wiecznym treningu…
Na czym to polega?
Całą magią szelek Easy Walk jest… karabińczyk. Jest on bowiem umiejscowiony z przodu, na klatce piersiowej psa. Kiedy więc pupil zaczyna ciągnąć, po prostu odwraca się do właściciela przodem. Jeśli w tym miejscu zastanawiasz się, czy jest to bezpieczne rozwiązanie, spieszymy z odpowiedzią – jak najbardziej tak. Pas szelek zlokalizowany jest bowiem poniżej najwrażliwszej części ciała psiaka. To oznacza, że pupil, próbując ciągnąć na smyczy, nie dusi się i nie kaszle, a jedynie zmienia swój kierunek.
Magiczne rozwiązanie!
Nie do końca. Pamiętaj, że nie istnieje coś takiego, jak cudowna metoda. Każdy sposób nauki wymaga od właściciela ogromnych pokładów cierpliwości i konsekwencji. Jeśli nie będziesz stanowczy, Twój pupil będzie otrzymywał sprzeczne sygnały. Finalnie sam nie będzie wiedział, czego od niego oczekujesz. Raz pozwalasz ciągnąć na smyczy, raz nie… A więc o co Ci tak naprawdę chodzi? Kluczem do zrozumienia Twoich wymagań jest właśnie wytrwałość w postanowieniu, choć to wymaga nie lada opanowania.
System kar i nagród…
…A właściwie samych nagród, które podczas treningu są obowiązkowe. Psiak musi bowiem wiedzieć, kiedy jesteś zadowolony z efektów, jakie udało mu się osiągnąć. Jeśli więc Twój pupil chociaż przez chwilę idzie na luźnej smyczy, wyjmij z kieszeni jego ulubiony przysmak i nagródź go. Powtarzaj czynność za każdym razem, aż w końcu wspólnie dojdziecie do wspaniałych rezultatów!
Rozmowa z psem
Stety lub niestety nasi pupile porozumiewają się zupełnie innym językiem, niż my. Nie stoi to jednak na przeszkodzie, by się dogadać! W końcu pies nie bez powodu jest nazywany najlepszym przyjacielem człowieka. Jeśli odpowiednio pokażesz mu swoje wymagania, zwierzak zrobi wszystko, żeby spełnić Twoje oczekiwania. Pamiętaj, że Twój pupil jest w Ciebie wpatrzony jak w obrazek. Jeśli więc poprawnie pokażesz mu, jakie zachowania Ci odpowiadają, z całą pewnością zrobi wszystko, byś był z niego dumny. Kluczem jest jednak odpowiednia komunikacja…
Do zdjęcia pozował Wyżeł Węgierski Bono. 🙂