Koty perskie obecnie należą do grupy jednej z najpopularniejszych ras. I ciężko się temu dziwić – w końcu są przepięknymi i naprawdę przyjaznymi stworzeniami. Długa i gęsta sierść wyróżnia persy na tle innych ras, a urocze „płaskie” pyszczki budzą we właścicielach pozytywne emocje. Jak zatem prawidłowo opiekować się takim pupilem? W jaki sposób dbać o jego zdrowie? Jak odpowiednio dbać o imponujące futro?
Książę Persji?
Pierwotnie uważano, że koty perskie pochodzą z Bliskiego Wschodu. Mówiono, że zwierzaki zostały sprowadzone z Persji w okolicach XVII wieku. Dopiero z czasem okazało się, że persy z Bliskim Wschodem nie mają zbyt wiele wspólnego! Okazało się bowiem, że przodkowie tych wspaniałych stworzeń pochodzą z… Rosji. Badania genetyczne wykazały, że koty perskie są genetycznie powiązane z rosyjskimi kotami długowłosymi.
Potulny jak baranek
Koty perskie to wspaniałe stworzenia dla osób, które lubią ciszę i spokój. Są bowiem wyjątkowo łagodne i przyjaźnie nastawione do domowników. Dodatkowo persy doskonale nadają się do życia w mieszkaniu. Wynika to z faktu, że mają stosunkowo mocno zatarty zmysł łowczy. Z tego względu, zamiast polować, wolą leżeć na kanapie lub parapecie. Pamiętaj jednak, że kot zawsze pozostaje kotem, dlatego powinieneś zapewnić mu wiele typowo „kocich” rozrywek. Do tego bardzo dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju drapaki. To właśnie dzięki nim koty ścierają swoje pazury oraz oznaczają teren. Koty bowiem roznoszą swój zapach za pomocą gruczołów, które znajdują się w opuszkach łap.
Jak dbać o sierść?
Koty perskie wyróżniają się na tle innych ras swoją bujną sierścią. Nie ulega więc wątpliwości, że tak gęste futro wymaga niezwykle profesjonalnej pielęgnacji. Sierść persów powinna być zatem regularnie wyczesywana przez właściciela specjalną szczotką. Dzięki temu kot nie będzie męczył się kołtunami. Perskie futro, oprócz tego, że jest wybitnie estetyczne, jest także źródłem wielu problemów. Zwierzaki bowiem bardzo często połykają dużą ilość sierści, a to z kolei często powoduje problemy trawienne. Na szczęście dziś w każdym dobrym sklepie zoologicznym można dostać specjalne pasty odkłaczające, które pomagają kotu przetrawić połknięte włosy.
Płaskie pyszczki
Wbrew pozorom płaskie pyszczki również bywają źródłem wielu chorób. Koty perskie wymagają od właściciela dodatkowej pomocy w czyszczeniu okolic oczu i nosa. Najlepiej użyć do tego nawilżonych chusteczek lub specjalnych kropli dostępnych w sklepach dla zwierzaków. Wszelkie herbatki ziołowe (jak na przykład rumianek), mogą dodatkowo podrażnić wrażliwe okolice pyszczka kota.
Wybór karmy
Nie jest tajemnicą, że karma dla kota (nie tylko perskiego!) powinna być jak najlepszej jakości. W skrócie im więcej mięsa, tym lepiej. W końcu koty są drapieżnikami, dla których białko powinno być głównym źródłem pożywienia. Przy kotach perskich jednak warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Płaskie pyszczki poniekąd utrudniają nabieranie pokarmu do pyszczka. Z tego względu persom łatwiej jest spożywać jedzenie w formie „papki”, niż większe kawałki mięsa. Pożywienie nabierają bowiem w pierwszej kolejności na język, a dopiero potem posługują się zębami.
Podsumowując…
Koty perskie to niezwykle towarzyskie zwierzaki, lubiące kontakt z człowiekiem. Należy jednak pamiętać, że wymagają one dużej cierpliwości i ogromu pracy podczas pielęgnacji. W związku z płaskimi pyszczkami, są także dość chorowite – z tego względu powinny być pod stałą opieką weterynarza. Nie zmienia to jednak faktu, że koty perskie to wspaniali przyjaciele i bardzo rodzinne stworzenia. Nikogo więc nie dziwi, że w dalszym ciągu pozostają jedną z najbardziej popularnych kocich ras!