Jak poradzić sobie z kleszczem?

Pies

Jakiś czas temu pisaliśmy o metodach działania przeciwko kleszczom. Jeśli jeszcze nie jesteś pewien, którą z opcji wybrać dla Twojego zwierzaka, serdecznie zapraszamy do osobnego artykułu. Niestety zdarza się tak, że pomimo stosowania preparatów, kleszcze są na nie wyjątkowo odporne. Co zatem zrobić, kiedy naszego pupila zaatakuje kleszcz? W jaki sposób go wyjąć? Jakie przyrządy nam się do tego przydadzą?

Kleszczołapki

Zdecydowanie najwygodniejszym i najbezpieczniejszym przyrządem do usuwania kleszczy są tak zwane kleszczołapki. To maleńkie plastikowe „haczyki”, dzięki którym mamy możliwość wyjęcia kleszcza z jak najmniejszej odległości od skóry. Kleszczołapki wsuwamy pomiędzy skórę zwierzęcia i kleszcza, a następnie wyciągamy (nie wykręcamy!) kleszcza. Zabieg jest całkowicie bezbolesny dla pupili, a produkt niezwykle łatwy w obsłudze dla właścicieli. Kleszczołapki występują najczęściej w dwóch rozmiarach – do dużych i do małych kleszczy. Dobrze mieć w domu oba warianty – kto wie, jakiej wielkości pajęczak zaatakuje psiaka?

Pęseta

Jeśli jednak kleszcz wbił się w Twojego zwierzaka, a nie masz pod ręką kleszczołapek, możesz użyć pęsety. Oprócz zwykłych produktów kosmetycznych, na rynku dostępne są również pęsety przeznaczone specjalnie do usuwania kleszczy. W tym przypadku jednak musisz być bardzo ostrożny. Pamiętaj, żeby złapać kleszcza jak najbliżej skóry pupila i absolutnie nie naciskać na napompowane krwią ciało pajęczaka. Istnieje bowiem ryzyko, że tym sposobem wciśniesz całą zawartość kleszcza wprost pod skórę Twojego pupila. To z kolei może poskutkować licznymi chorobami i powikłaniami.

Wyciąganie czy wykręcanie?

Wbrew wielu mitom, które krążą po Internecie, kleszczy nigdy nie należy wykręcać. Poprawne usunięcie pajęczaka ze skóry pupila należy wykonywać wyłącznie poprzez wyciągnięcie go ze stałą siłą wzdłuż osi wkłucia. Wykręcanie kleszcza może spowodować oderwanie tułowia (lub jego zmiażdżenie). Głowa kleszcza bowiem porusza się do przodu i do tyłu, nie ma możliwości obrócenia się. Chcąc skręcić coś, czego fizycznie nie da się obrócić, znacząco zwiększamy ryzyko urazu. W praktyce oznacza to tyle, że część kleszcza po prostu utknie pod skórą Twojego zwierzaka. Wtedy konieczna będzie wizyta u weterynarza.

A może smarowanie tłuszczem?

Zdecydowanie nie! To kolejny mit, który widzimy na wielu portalach, niemający jednocześnie żadnego logicznego wyjaśnienia. Kleszcza absolutnie nie można smarować żadnym tłuszczem. Może to bowiem spowodować wymioty pajęczaka, przez co cała jego zawartość wyląduje pod skórą Twojego pupila. To, jak zresztą powyższa metoda wykręcania, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Nie umiem wyciągnąć kleszcza!

Nie martw się – nie jesteś jedyną osobą na świecie, która ma obawy przed własnoręcznym wyciąganiem kleszcza. Jeśli stresuje Cię tego typu „zabieg”, po prostu udaj się do weterynarza. Koszt pozbycia się pajęczaka sięga z reguły ok. 5 zł., a dzięki tej kwocie zyskujesz pewność, że czynność zostanie wykonana przez specjalistę.

Zostaw komentarz

Zaznacz wszystkie
Oświadczam *, że zapoznałem /łam się z Regulaminem i Polityką Prywatności i akceptuję ich treść.
Oświadczam *, że mam ukończone 16 lat i wyrażam w sposób świadomy i dobrowolny zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w procesie rejestracji rozwiń w postaci: indywidualnego ID nadawanego podczas rejestracji, IP i daty rejestracji, IP i daty potwierdzenia rejestracji, adresu e-mail, imienia, województwa w celu:

* umożliwienia mi korzystania z Serwisu, realizacji usług świadczonych przez Serwis, wypełnienia zobowiązań wynikających z umów zawartych pomiędzy mną a Serwisem oraz świadczenia na moją rzecz przez Administratora usług drogą elektroniczną;

* prowadzenia marketingu produktów i usług własnych Administratora, jak również powiązanych z nim podmiotów ( „Partnerów”), w tym marketingu przy wykorzystaniu platform RTB oraz informatycznych urządzeń końcowych;

* zautomatyzowanego przetwarzania - profilowania moich danych osobowych, prowadzących do analizy i prognozy osobistych preferencji, zachowań i postaw pod kątem działań marketingowych. Oświadczam, iż jest mi wiadome i akceptuję fakt, że proces profilowania skutkuje przygotowaniem spersonalizowanych ofert handlowych, rabatów i promocji, a nadto w każdym momencie przysługuje mi prawo do wniesienia od niego sprzeciwu;

* na otrzymywanie informacji handlowych przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych (zgodnie z ustawą z dnia 26 sierpnia 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. z 2002 r Nr 144 poz 1204 ze zmianami), w szczególności na przesyłanie na mój adres e-mail podany w procesie rejestracji spersonalizowanych informacji handlowych o produktach i usługach własnych Administratora, jak również współpracujących z nim podmiotów ( „Partnerów

* na przekazanie moich danych osobowych uzyskanych w procesie rejestracji i tworzenia konta Użytkownika wskazanym w Regulaminie Partnerom Administratora w celach tożsamych ze wskazanymi w powyższych oświadczeniach.
zwiń
Zapisz się i pomóż zwierzakom

Dzięki każdemu wypełnionemu formularzowi będziemy mieli możliwość przekazania niezbędnych artykułów dla potrzebujących zwierzaków. Pomoc jest możliwa dzięki reklamodawcom, z którymi prowadzimy współpracę.


Wypełnienie formularza zupełnie nic nie kosztuje, dlatego tym bardziej zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzakom!

Mops
Ciastko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.