Sezon na kleszcze trwa w najlepsze. Nie trzeba nawet iść do lasu, żeby, chcąc nie chcąc, mieć z nimi styczność. Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieje wiele skutecznych metod, dzięki którym możemy chronić nasze zwierzaki. W tym miejscu warto zaznaczyć, że na każdego psa działa inny preparat, a więc nie ma jednego złotego środka. „Numer jeden” trzeba, niestety, wybrać metodą prób i błędów.
Czym są kleszcze?
Kleszcze zaliczamy do grupy pajęczaków z podgromady roztoczy. I choć wydawać by się mogło, że to przecież małe stworzonka, które nie mogą zrobić krzywdy, prawda jest zupełnie inna. Kleszcze to wyjątkowo groźne żyjątka, mogące przenosić na psy takie choroby, jak borelioza, babeszjoza, erlichioza i anaplazmoza. Na szczęście właściciele psiaków mają obecnie możliwość zapobiegania chorobom odkleszczowym. Rynek produktów odstarszających kleszcze stale proponuje nam coraz to nowsze rozwiązania – i dobrze. W końcu na każdego psa zadziała coś innego.
Krople przeciw kleszczom
Pierwszą metodą walki z kleszczami są krople. Sprawdzają się one u pupili zarówno z dłuższą, jak i z krótszą sierścią. W przypadku kropli niezwykle ważne jest, aby aplikować preparaty bezpośrednio na skórę psiaka, a nie na sierść. W innym razie krople po prostu nie zadziałają. Równie ważne jest, aby w trakcie aplikacji produktu skóra zwierzaka była zupełnie sucha. Bezpieczną przerwą od kąpieli jest 48 godzin przed zakropleniem oraz 48 godzin po zakropleniu psa. Po upłynięciu tego czasu pies może od nowa cieszyć się pływaniem w stawach i jeziorach. Mówi się, że krople są jedną z najskuteczniejszych metod; oprócz masy zalet, mają jednak swoje wady. Zasadniczym mankamentem jest oczywiście czas działania – krople działają najczęściej miesiąc. Jeśli uważasz, że to za krótko, być może powinieneś wybrać inny rodzaj ochrony?
Obroże przeciwkleszczowe
Tego typu zabezpieczenie działa zdecydowanie dłużej. Obroże przeciwkleszczowe mogą być skuteczne nawet do 8 miesięcy! To rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim u psów krótkowłosych. Obroża najczęściej musi bowiem dotykać bezpośrednio skóry psa, a nie jego sierści. To właśnie wtedy jej działanie można uznać za prawidłowe. Jeśli jednak Twój pupil lubi kąpiele, a jezioro wyczuje z odległości kilkunastu metrów, obroża nie jest skutecznym rozwiązaniem. Zdecydowana większość tego typu produktów niestety nie jest wodoodporna.
Tabletki przeciwkleszczowe
O tym rozwiązaniu od lat jest bardzo głośno. Nieustannie słyszy się historie o śmierci zwierzaków po zażyciu tabletek przeciwkleszczowych. Czy jednak dysponujemy wystarczającymi dowodami, że to właśnie tabletki były przyczyną śmierci? Odpowiedź jest prosta – nie. Jeśli więc obawiasz się tabletek przeciwkleszczowych, ale uważasz, że byłoby to dobre rozwiązanie, skonsultuj swój pomysł z weterynarzem. Lekarz powinien przeprowadzić wywiad i wykonać badania krwi, a następnie na ich podstawie określić, czy ta metoda będzie dla Twojego psa odpowiednia. Tabletki przeciwkleszczowe działają od miesiąca do trzech miesięcy, a więc dłużej niż krople, a krócej niż obroże. Zasadniczym plusem tego rozwiązania jest oczywiście brak ingerencji w skórę. Oznacza to, że pupil może zażywać kąpieli wtedy, kiedy przyjdzie mu na to ochota. Dodatkowo oczywiście w tym przypadku nie ma znaczenia długość sierści zwierzaka.
A może naturalne sposoby?
Jeśli jednak zapewniasz swojemu psu odpowiednią ochronę przed kleszczami, a mimo to te niewielkie stworzenia spędzają Ci sen z powiek, możesz dodatkowo spróbować naturalnych metod. Pamiętaj jednak, żeby były one jedynie dodatkiem do podstawowej ochrony – w końcu nie warto ryzykować zdrowiem swojego przyjaciela. Świetnym sposobem na odstraszenie kleszczy od Twojego psiaka jest czystek. Może być on podawany zarówno w formie herbatki, jak i dodatku do karmy. W tym miejscu warto zaznaczyć, że przed zakupem czystka zawsze powinieneś przeczytać skład produktu. Może się on bowiem różnić w zależności od firmy, a Twój pupil powinien spożywać „czysty” czystek, czyli taki bez żadnych dodatków.
Podsumowując…
Jak zostało wspomniane wyżej, na każdego psiaka działa coś innego. Jeśli trafiłeś na prawdziwego pływaka, a aplikowanie produktu raz na 30 dni nie jest dla Ciebie problemem, wybierz krople. Jeśli jednak Twój psiak nie przepada za kąpielami, a Ty preferujesz produkty o dłuższym działaniu, być może najlepszym rozwiązaniem okaże się obroża. A może uważasz, że skuteczniejsze okaże się działanie wewnętrzne, czyli tabletka? Koniecznie skonsultuj podanie takowej z weterynarzem prowadzącym Twojego pupila. Jeśli nie będzie żadnych przeciwskazań, śmiało wybierz tę metodę. Na co jednak powinieneś zwrócić szczególną uwagę? Oczywiście na działanie! Jeśli jeden produkt nie sprawdza się u Twojego przyjaciela, śmiało wypróbuj inny. Może to być zarówno ten sam rodzaj ochrony (np. krople) innej firmy, jak i zupełnie nowa propozycja. W tym przypadku najważniejsza jest po prostu skuteczność.