Kastracja czy sterylizacja?

Pies kot

Pojęcia kastracja i sterylizacja często stosowane są zamiennie. Przyjęło się również, że kastracja dotyczy samców, zaś sterylizacja – samic. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że to dwa zupełnie różne zabiegi, niemające nic wspólnego z płcią zwierzęcia. Czym zatem jest kastracja, a czym sterylizacja? Czy lepiej jest wysterylizować, czy wykastrować zwierzę? Jakie mogą być następstwa obu zabiegów?

Czym jest sterylizacja?

Żeby w ogóle móc zacząć mówić o kastracji i sterylizacji, najpierw należy wyjaśnić oba pojęcia i wskazać różnice między nimi. Sterylizacja (inaczej ubezpłodnienie) to zabieg chirurgiczny uniemożliwiający zajście w ciążę lub zapładnianie. Innymi słowy jest to pozbawienie zwierzęcia możliwości rozrodczych, niezależnie od płci. Sterylizacji dokonuje się poprzez przecięcie lub podwiązanie nasieniowodów u samca i jajowodów u samicy. Zabieg sterylizacji nie niesie zatem żadnych następstw, oprócz pozbawienia zwierzęcia płodności.

A kastracja?

Kastracja również jest zabiegiem mającym na celu, między innymi, ubezpłodnienie zwierzęcia. Ten rodzaj działania wiąże się z wycięciem jąder i najądrzy u zwierząt płci męskiej oraz jajników, jajowodów i macicy u zwierząt płci żeńskiej. Kastracja, w przeciwieństwie do sterylizacji, niesie jednak za sobą wiele pozytywnych efektów pobocznych.

Na czym polega różnica?

Różnicę między tymi dwoma pojęciami można opisać dwoma słowami, a mianowicie: przecięcie oraz wycięcie. W przypadku sterylizacji, czyli przecięciu narządów, dochodzi do utraty płodności. I to wszystko – zabieg ten nie niesie za sobą żadnych pobocznych skutków. Mówiąc o kastracji, mówimy o wycięciu narządów. To oczywiście automatycznie wiąże się z korzyściami zdrowotnymi.

Korzyści zdrowotne u samic

Niekastrowane samice bardzo często dopada ropomacicze, czyli ropne zapalenie macicy. Jest to jedna z najczęstszych chorób układu rozrodczego zarówno u suk, jak i u kotek. Kastracja, a więc wycięcie narządów (w tym macicy), w automatyczny sposób wyklucza możliwość zachorowania ma ropomacicze. Dodatkowymi korzyściami są statystycznie rzadsze zachorowania na endometriozę i nowotwory zarówno narządów rodnych, jak i gruczołu mlekowego.

Korzyści zdrowotne u samców

Choć o chorobach narządów rozrodczych u samców mówi się rzadziej, nie oznacza to, że takowe nie istnieją. Kastracja, zarówno u psów, jak i u kotów, zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby prostaty i jąder, a także gruczolaków odbytu.

W skrócie…

Sprowadzając zabiegi kastracji i sterylizacji do korzyści lub braku korzyści zdrowotnych, podsumowanie jest banalnie proste. Otóż sterylizacja w żaden sposób nie wpływa na zdrowie zwierzaków – ani pozytywnie, ani negatywnie. Jest ona jedynie pozbawieniem płodności. Oznacza to, że sterylizując zwierzę, musimy liczyć się z tym, że choroby układu rozrodczego w dalszym ciągu są prawdopodobne. Ryzyko to nie istnieje natomiast w przypadku kastracji.

Zostaw komentarz

Zaznacz wszystkie
Oświadczam *, że zapoznałem /łam się z Regulaminem i Polityką Prywatności i akceptuję ich treść.
Oświadczam *, że mam ukończone 16 lat i wyrażam w sposób świadomy i dobrowolny zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w procesie rejestracji rozwiń w postaci: indywidualnego ID nadawanego podczas rejestracji, IP i daty rejestracji, IP i daty potwierdzenia rejestracji, adresu e-mail, imienia, województwa w celu:

* umożliwienia mi korzystania z Serwisu, realizacji usług świadczonych przez Serwis, wypełnienia zobowiązań wynikających z umów zawartych pomiędzy mną a Serwisem oraz świadczenia na moją rzecz przez Administratora usług drogą elektroniczną;

* prowadzenia marketingu produktów i usług własnych Administratora, jak również powiązanych z nim podmiotów ( „Partnerów”), w tym marketingu przy wykorzystaniu platform RTB oraz informatycznych urządzeń końcowych;

* zautomatyzowanego przetwarzania - profilowania moich danych osobowych, prowadzących do analizy i prognozy osobistych preferencji, zachowań i postaw pod kątem działań marketingowych. Oświadczam, iż jest mi wiadome i akceptuję fakt, że proces profilowania skutkuje przygotowaniem spersonalizowanych ofert handlowych, rabatów i promocji, a nadto w każdym momencie przysługuje mi prawo do wniesienia od niego sprzeciwu;

* na otrzymywanie informacji handlowych przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych (zgodnie z ustawą z dnia 26 sierpnia 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. z 2002 r Nr 144 poz 1204 ze zmianami), w szczególności na przesyłanie na mój adres e-mail podany w procesie rejestracji spersonalizowanych informacji handlowych o produktach i usługach własnych Administratora, jak również współpracujących z nim podmiotów ( „Partnerów

* na przekazanie moich danych osobowych uzyskanych w procesie rejestracji i tworzenia konta Użytkownika wskazanym w Regulaminie Partnerom Administratora w celach tożsamych ze wskazanymi w powyższych oświadczeniach.
zwiń
Zapisz się i pomóż zwierzakom

Dzięki każdemu wypełnionemu formularzowi będziemy mieli możliwość przekazania niezbędnych artykułów dla potrzebujących zwierzaków. Pomoc jest możliwa dzięki reklamodawcom, z którymi prowadzimy współpracę.


Wypełnienie formularza zupełnie nic nie kosztuje, dlatego tym bardziej zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzakom!

Mops
Ciastko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.