Sfinks – kosmiczny wybryk natury

Kot Sfinks

Koty rasy Sfinks, choć przez wielu uwielbiane, często są poddawane wielu krytycznym spojrzeniom. Wynika to oczywiście z ich specyficznego wyglądu – jak każde łyse zwierzątko zwracają na siebie szczególną uwagę. Nie zapominajmy jednak, że te zwierzaki to nie tylko ciekawy wygląd… To przede wszystkim charakterystyczne stworzenia, które posiadają własne spojrzenie na rzeczywistość. Sfinks oczywiście w tym przypadku nie różni się absolutnie niczym od Ragdolla, Persa, czy zwykłego „dachowca”. Jak zatem poprawnie opiekować się Sfinksem? W jaki sposób dbać o jego łyse ciałko? Serdecznie zapraszamy do lektury.

Ground control to Major Tom

Ciężko nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że koty rasy Sfinks przypominają przybyszy z kosmosu. Skąd jednak wzięły się tak naprawdę? Oczywiście, jak większość cudów naszej planety, z przypadku. Pierwsze bezwłosie kocię urodziło się w 1966 roku w Kanadzie i było częścią krótkowłosego miotu – zwierzak przyszedł na świat wskutek mutacji genetycznej. To wydarzenie zainspirowało miłośników kotów i zapoczątkowało powstanie rasy Sfinks.

Sfinks – czy aby na pewno całkowicie łysy?

Otóż nie. Przedstawiciele tej rasy w rzeczywistości posiadają na swoich ciałach mikrowłoski, które w dotyku mogą przypominać zamsz. To jednak nie wystarczy, by zapewnić skórze pupila odpowiednią ochronę. W związku z tym Sfinksy potrzebują naprawdę specjalistycznej opieki, która wprawdzie nie jest skomplikowana, ale, z całą pewnością, czasochłonna. Łyse koty wymagają przede wszystkim częstych kąpieli – taki relaks zalecany jest raz w tygodniu przy użyciu delikatnych szamponów (np. takich dla niemowląt). Jeśli jednak spojrzeć na to z drugiej strony – Sfinks nie wymaga czesania, a to, wbrew pozorom, duża oszczędność czasu!

Przyjacielski domator

Przedstawiciele rasy Sfinks, mimo swojego budzącego respekt wyglądu, to w rzeczywistości niezwykle kontaktowe i zwariowane stworzenia. To zwierzaki, którym właściciele muszą poświęcić naprawdę wiele czasu – nie znoszą one bowiem samotności. Mało tego – bardzo aktywnie uczestniczą w życiu domowym! To, z całą pewnością, wspaniali przyjaciele dla dzieci oraz dla innych zwierząt, które są obecne w naszych domach. Sfinksy uwielbiają być w centrum uwagi i lubią o tę uwagę zabiegać głośnym mruczeniem. Można zatem powiedzieć, że to stworzenia (prawie) bez wad!

Ideały nie istnieją

Jednak posiadanie Sfinksa – jak zresztą w przypadku każdego żywego stworzenia – to nie tylko przyjemności. Przedstawiciele tej rasy w związku ze swoją „nagością” są bardziej narażone na różnego rodzaju choroby, niż ich włochaci bracia. Mowa tu nie tylko o (z pozoru) „błahych” dolegliwościach, takich jak przeziębienie i przegrzanie, ale także o nowotworach skórnych związanych z wystawieniem ciała na działanie promieni UV. Kupując Sfinksa musisz zatem liczyć się z potencjalnymi kosztami leczenia w przyszłości.

Sam nie wiem…

Nie da się ukryć, że przedstawiciele rasy Sfinks to naprawdę trudne zwierzaki. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w życiu z kotem, nie polecamy tej rasy na pierwszy strzał. Sfinksy wymagają bowiem specjalistycznej opieki (częste kąpiele, chłodzenie ciała latem i ocieplanie zimą oraz dokładne czyszczenie uszu i przemywanie oczu) i poświęcenia dużej ilości czasu. Jeśli jednak masz „rękę” do kotów, gwarantujemy, że Sfinks będzie dla Ciebie wspaniałym przyjacielem. Ciężko wyobrazić sobie bowiem bardziej towarzyskie i lojalne stworzenia. Uważaj jednak, aby Twój pupil nie zabił Cię… nadmiarem miłości! Te zwierzaki naprawdę uwielbiają się przytulać. Kto wie, czy nie wynika to z potrzeby ogrzania ciała?

Pozostańmy jednak przy wersji, że Sfinksy po prostu strasznie kochają swoich właścicieli, a ich charakterystyczny wygląd nie ma z tym absolutnie nic wspólnego.

Zostaw komentarz

Zaznacz wszystkie
Oświadczam *, że zapoznałem /łam się z Regulaminem i Polityką Prywatności i akceptuję ich treść.
Oświadczam *, że mam ukończone 16 lat i wyrażam w sposób świadomy i dobrowolny zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w procesie rejestracji rozwiń w postaci: indywidualnego ID nadawanego podczas rejestracji, IP i daty rejestracji, IP i daty potwierdzenia rejestracji, adresu e-mail, imienia, województwa w celu:

* umożliwienia mi korzystania z Serwisu, realizacji usług świadczonych przez Serwis, wypełnienia zobowiązań wynikających z umów zawartych pomiędzy mną a Serwisem oraz świadczenia na moją rzecz przez Administratora usług drogą elektroniczną;

* prowadzenia marketingu produktów i usług własnych Administratora, jak również powiązanych z nim podmiotów ( „Partnerów”), w tym marketingu przy wykorzystaniu platform RTB oraz informatycznych urządzeń końcowych;

* zautomatyzowanego przetwarzania - profilowania moich danych osobowych, prowadzących do analizy i prognozy osobistych preferencji, zachowań i postaw pod kątem działań marketingowych. Oświadczam, iż jest mi wiadome i akceptuję fakt, że proces profilowania skutkuje przygotowaniem spersonalizowanych ofert handlowych, rabatów i promocji, a nadto w każdym momencie przysługuje mi prawo do wniesienia od niego sprzeciwu;

* na otrzymywanie informacji handlowych przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych (zgodnie z ustawą z dnia 26 sierpnia 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. z 2002 r Nr 144 poz 1204 ze zmianami), w szczególności na przesyłanie na mój adres e-mail podany w procesie rejestracji spersonalizowanych informacji handlowych o produktach i usługach własnych Administratora, jak również współpracujących z nim podmiotów ( „Partnerów

* na przekazanie moich danych osobowych uzyskanych w procesie rejestracji i tworzenia konta Użytkownika wskazanym w Regulaminie Partnerom Administratora w celach tożsamych ze wskazanymi w powyższych oświadczeniach.
zwiń
Zapisz się i pomóż zwierzakom

Dzięki każdemu wypełnionemu formularzowi będziemy mieli możliwość przekazania niezbędnych artykułów dla potrzebujących zwierzaków. Pomoc jest możliwa dzięki reklamodawcom, z którymi prowadzimy współpracę.


Wypełnienie formularza zupełnie nic nie kosztuje, dlatego tym bardziej zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzakom!

Mops
Ciastko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.