Owczarek Szwajcarski – historia rasy

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał styczność z Owczarkiem Niemieckim. Nie wszyscy jednak wiedzą o istnieniu rasy Owczarek Szwajcarski, która przecież wywodzi się ze swojego germańskiego odpowiednika! A żeby tego było mało, historia białego „ducha” jest niezwykle ciekawa i zawiła. Serdecznie zapraszamy do poznania dziejów tej wspaniałej rasy!

Owczarek Szwajcarski – uznany za albinosa

Jak wspomnieliśmy wyżej, Owczarek Szwajcarski to bardzo bliski kuzyn klasycznego „Szarika”. Początkowo nawet rejestrowano białe psiaki jako Owczarki Niemieckie. Dopiero później Owczarek Szwajcarski stał się osobną rasą. Do tego procederu w znaczący sposób przyczynili się Niemcy, którzy podczas II wojny światowej uznali, że biały kolor jest… wadliwy. Mówi się, że Owczarki Szwajcarskie zostały nawet okrzyknięte albinosami; w związku z tym obawiano się, że mogą być ślepe, głuche i nadwrażliwe na światło. Jest to, oczywiście, nieprawda – Owczarki Szwajcarskie posiadają normalny pigment w błonach śluzowych, w skórze i w oczach.

Ciekawostka genetyczna

Owczarek Szwajcarski to rasa powstała za sprawą genu recesywnego. Jego nosicielem był pierwszy zarejestrowany Owczarek Niemiecki – Horand von Grafrath. Miał on również białego dziadka (noszącego imię Greif), co w znaczący sposób przyczyniło się do powstania rasy. Obecnie wiemy, że cechy recesywne są niezwykle trudne do eliminacji, toteż w hodowlach Owczarków Niemieckich po dziś dzień trafiają się białe egzemplarze. Najczęściej rozdaje się je bez papierów i uznaje za nierodowodowe. Nieoficjalnie mówi się, że dawniej białe mioty Owczarków Niemieckich były usypiane.

Biała sierść – wada czy zaleta?

Dziś kolor sierści psa nie ma dla nas szczególnego znaczenia (a przynajmniej nie powinien mieć). Warto jednak wiedzieć, że dawniej sytuacja wcale nie była taka prosta! Jedni traktowali śnieżny „włos” jako zaletę, zaś inni jako wadę. Przykładem mogą być tu pasterze – niektórzy z nich nie chcieli jasnych psów, ponieważ te zlewały się z owcami. Inni natomiast nie wyobrażali sobie mieć psa w innym kolorze – w końcu „białasa” łatwo odróżnić od wilka. Obecnie wiemy również, że Owczarek Szwajcarski był jedną z ukochanych ras rodu Habsburgów. Podobno było to spowodowane idealnym „dopasowaniem się” umaszczenia psa do sukien królowych i siwych koni.

Owczarek Szwajcarski dziś

Niewiele osób wie, że w Stanach Zjednoczonych Owczarki Szwajcarskie do dziś znane są jako „Białe Owczarki Niemieckie”. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w Europie rasa ta stała się popularna dopiero w latach dziewięćdziesiątych. To właśnie wtedy rozpoczęto europejską hodowlę rasy, w dalszym ciągu jednak psy rejestrowano w klubach amerykańskich (lub europejskich, lecz niezwiązanych z FCI). W roku 2002 Owczarek Szwajcarski został oficjalnie uznany za rasę, a o jego uznanie wystąpiła, oczywiście, Szwajcaria.

Zostaw komentarz

Zaznacz wszystkie
Oświadczam *, że zapoznałem /łam się z Regulaminem i Polityką Prywatności i akceptuję ich treść.
Oświadczam *, że mam ukończone 16 lat i wyrażam w sposób świadomy i dobrowolny zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w procesie rejestracji rozwiń w postaci: indywidualnego ID nadawanego podczas rejestracji, IP i daty rejestracji, IP i daty potwierdzenia rejestracji, adresu e-mail, imienia, województwa w celu:

* umożliwienia mi korzystania z Serwisu, realizacji usług świadczonych przez Serwis, wypełnienia zobowiązań wynikających z umów zawartych pomiędzy mną a Serwisem oraz świadczenia na moją rzecz przez Administratora usług drogą elektroniczną;

* prowadzenia marketingu produktów i usług własnych Administratora, jak również powiązanych z nim podmiotów ( „Partnerów”), w tym marketingu przy wykorzystaniu platform RTB oraz informatycznych urządzeń końcowych;

* zautomatyzowanego przetwarzania - profilowania moich danych osobowych, prowadzących do analizy i prognozy osobistych preferencji, zachowań i postaw pod kątem działań marketingowych. Oświadczam, iż jest mi wiadome i akceptuję fakt, że proces profilowania skutkuje przygotowaniem spersonalizowanych ofert handlowych, rabatów i promocji, a nadto w każdym momencie przysługuje mi prawo do wniesienia od niego sprzeciwu;

* na otrzymywanie informacji handlowych przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych (zgodnie z ustawą z dnia 26 sierpnia 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną - Dz. U. z 2002 r Nr 144 poz 1204 ze zmianami), w szczególności na przesyłanie na mój adres e-mail podany w procesie rejestracji spersonalizowanych informacji handlowych o produktach i usługach własnych Administratora, jak również współpracujących z nim podmiotów ( „Partnerów

* na przekazanie moich danych osobowych uzyskanych w procesie rejestracji i tworzenia konta Użytkownika wskazanym w Regulaminie Partnerom Administratora w celach tożsamych ze wskazanymi w powyższych oświadczeniach.
zwiń
Zapisz się i pomóż zwierzakom

Dzięki każdemu wypełnionemu formularzowi będziemy mieli możliwość przekazania niezbędnych artykułów dla potrzebujących zwierzaków. Pomoc jest możliwa dzięki reklamodawcom, z którymi prowadzimy współpracę.


Wypełnienie formularza zupełnie nic nie kosztuje, dlatego tym bardziej zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzakom!

Mops
Ciastko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.