Pojęcia kastracja i sterylizacja często stosowane są zamiennie. Przyjęło się również, że kastracja dotyczy samców, zaś sterylizacja – samic. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że to dwa zupełnie różne zabiegi, niemające nic wspólnego z płcią zwierzęcia. Czym zatem jest kastracja, a czym sterylizacja? Czy lepiej jest wysterylizować, czy wykastrować zwierzę? Jakie mogą być następstwa obu zabiegów?
Czym jest sterylizacja?
Żeby w ogóle móc zacząć mówić o kastracji i sterylizacji, najpierw należy wyjaśnić oba pojęcia i wskazać różnice między nimi. Sterylizacja (inaczej ubezpłodnienie) to zabieg chirurgiczny uniemożliwiający zajście w ciążę lub zapładnianie. Innymi słowy jest to pozbawienie zwierzęcia możliwości rozrodczych, niezależnie od płci. Sterylizacji dokonuje się poprzez przecięcie lub podwiązanie nasieniowodów u samca i jajowodów u samicy. Zabieg sterylizacji nie niesie zatem żadnych następstw, oprócz pozbawienia zwierzęcia płodności.
A kastracja?
Kastracja również jest zabiegiem mającym na celu, między innymi, ubezpłodnienie zwierzęcia. Ten rodzaj działania wiąże się z wycięciem jąder i najądrzy u zwierząt płci męskiej oraz jajników, jajowodów i macicy u zwierząt płci żeńskiej. Kastracja, w przeciwieństwie do sterylizacji, niesie jednak za sobą wiele pozytywnych efektów pobocznych.
Na czym polega różnica?
Różnicę między tymi dwoma pojęciami można opisać dwoma słowami, a mianowicie: przecięcie oraz wycięcie. W przypadku sterylizacji, czyli przecięciu narządów, dochodzi do utraty płodności. I to wszystko – zabieg ten nie niesie za sobą żadnych pobocznych skutków. Mówiąc o kastracji, mówimy o wycięciu narządów. To oczywiście automatycznie wiąże się z korzyściami zdrowotnymi.
Korzyści zdrowotne u samic
Niekastrowane samice bardzo często dopada ropomacicze, czyli ropne zapalenie macicy. Jest to jedna z najczęstszych chorób układu rozrodczego zarówno u suk, jak i u kotek. Kastracja, a więc wycięcie narządów (w tym macicy), w automatyczny sposób wyklucza możliwość zachorowania ma ropomacicze. Dodatkowymi korzyściami są statystycznie rzadsze zachorowania na endometriozę i nowotwory zarówno narządów rodnych, jak i gruczołu mlekowego.
Korzyści zdrowotne u samców
Choć o chorobach narządów rozrodczych u samców mówi się rzadziej, nie oznacza to, że takowe nie istnieją. Kastracja, zarówno u psów, jak i u kotów, zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby prostaty i jąder, a także gruczolaków odbytu.
W skrócie…
Sprowadzając zabiegi kastracji i sterylizacji do korzyści lub braku korzyści zdrowotnych, podsumowanie jest banalnie proste. Otóż sterylizacja w żaden sposób nie wpływa na zdrowie zwierzaków – ani pozytywnie, ani negatywnie. Jest ona jedynie pozbawieniem płodności. Oznacza to, że sterylizując zwierzę, musimy liczyć się z tym, że choroby układu rozrodczego w dalszym ciągu są prawdopodobne. Ryzyko to nie istnieje natomiast w przypadku kastracji.